My Favorite Movies


  lilaleesingsrockofag's Rating My Rating
1
The Wizard of Oz 1939,  G)
2
It's a Wonderful Life 1946,  G)
3
The Birds 1963,  PG-13)
4
Mary Poppins 1964,  G)
5
Silent Running 1971,  G)
6
Lemora - A Child's Tale of the Supernatural 1973,  PG)
7
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
8
Jaws 1975,  PG)
9
The Tenant 1976,  R)
10
Eraserhead 1977,  R)
11
Dawn of the Dead 1978,  R)
12
The Driller Killer 1976,  R)
13
The Shining 1980,  R)
14
Blow Out 1981,  R)
15
Ms. 45 1981,  R)
16
Possession ,  R)
17
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
18
Birdy 1984,  R)
19
Aliens 1986,  R)
20
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
21
The Lost Boys 1987,  R)
22
Vampire's Kiss 1989,  R)
23
Reservoir Dogs 1992,  R)
24
1991: The Year Punk Broke 1992,  Unrated)
25
Bad Lieutenant 1992,  NC-17)
26
True Romance 1993,  R)
27
Leaving Las Vegas 1995,  R)
28
Buffalo 66 1998,  R)
29
Dancer in the Dark 2000,  R)
30
Punch-Drunk Love 2002,  R)
31
Mister Lonely 2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments