My Favorite Movies


  lil2011devil's Rating My Rating
1
The Grudge 2004,  PG-13)
2
The Grudge 2 2006,  PG-13)
3
The Matrix 1999,  R)
4
The Matrix Reloaded 2003,  R)
5
The Matrix Revolutions 2003,  R)
6
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
7
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
8
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
9
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
11
Blade 1998,  R)
12
Blade II 2002,  R)
13
Blade: Trinity 2004,  R)
14
Eragon 2006,  PG)
15
Shrek 2001,  PG)
16
Shrek 2 2004,  PG)
17
Shrek the Third 2007,  PG)
18
Over the Hedge 2006,  PG)
19
Open Season 2006,  PG)
20
Scary Movie 2000,  R)
21
Scary Movie 2 2001,  R)
22
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
23
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
24
American Pie 1999,  R)
25
American Pie 2 2001,  R)
26
American Wedding 2003,  R)
27
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
28
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
29
White Chicks 2004,  PG-13)
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
31
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
32
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
33
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
34
See No Evil 2006,  R)
35
Ghost Ship 2002,  R)
36
Ghost Rider 2007,  PG-13)
37
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
38
Mean Girls 2004,  PG-13)
39
Bring It On 2000,  PG-13)
40
Bring It On Again 2004,  PG-13)
41
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
42
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
43
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
44
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
45
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
46
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
47
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
48
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
49
Freddy vs. Jason 2003,  R)
50
Jackass - The Movie 2002,  R)
51
Jackass: Number Two 2006,  R)
52
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
53
Night at the Museum 2006,  PG)
54
The Hot Chick 2002,  PG-13)
55
Hot Shots! 1991,  PG-13)
56
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
57
The Lion King 1994,  G)
58
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
59
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
60
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
61
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
62
Freaky Friday 2003,  PG)
63
George of the Jungle 1997,  PG)
64
George Of The Jungle 2 2003,  PG)
65
Matilda 1996,  PG)
66
Richie Rich 1994,  PG)
67
Rush Hour 1998,  PG-13)
68
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
69
Peter Pan 2003,  PG)
70
The Tuxedo 2002,  PG-13)
71
Daddy Day Care 2003,  PG)
72
I Spy 2002,  PG-13)
73
Spy Kids 2001,  PG)
74
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
75
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
76
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
77
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
78
National Security 2003,  PG-13)
79
The Shawshank Redemption 1994,  R)
80
Tremors 1990,  R)
81
Tremors 2: Aftershocks 1995,  PG-13)
82
Tremors 3 - Back to Perfection 2001,  PG)
83
Tremors 4 - The Legend Begins 2004,  PG-13)
84
Twister 1996,  PG-13)
85
Vampire in Brooklyn 1995,  R)
86
Big Momma's House 2000,  PG-13)
87
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
88
Bride of Chucky 1998,  R)
89
Seed Of Chucky 2004,  R)
90
Rat Race 2001,  PG-13)
91
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
92
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005,  R)
93
The Animal 2001,  PG-13)
94
Without A Paddle 2004,  PG-13)
95
Jumanji 1995,  PG)
96
Out Cold 2001,  PG-13)
97
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
98
City Slickers 1991,  PG-13)
99
City Slickers 2 - The Legend of Curly's Gold 1994,  PG-13)
100
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
101
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd 2003,  PG-13)
102
Slam Dunk Ernest 1995,  PG)
103
Ernest Goes to School 1994,  PG)
104
Ernest Saves Christmas 1988,  PG)
105
Ernest Goes to Camp 1987,  PG)
106
Ernest Scared Stupid 1991,  PG)
107
Ernest Goes to Jail 1990,  PG)
108
Ernest Goes to Africa 1997,  PG)
109
Ernest in the Army 1998,  PG)
110
Kangaroo Jack 2003,  PG)
111
King Kong 2005,  PG-13)
112
Space Jam 1996,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments