My Favorite Movies
These are the movies I love to watch over and over again more than any others. They are also the movies that make me happiest.
| likeaparasite's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Scarface 1983, R) |
|
| 2 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 3 |
The Sure Thing 1985, PG-13) |
|
| 4 |
Swingers 1996, R) |
|
| 5 |
Say Anything... 1989, PG-13) |
|
| 6 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 7 |
Star Trek - First Contact 1996, PG-13)
A wonderful gift of a movie for this fan of "Star Trek: The Next Generation". Directed, written, and acted smoothly and confidently, featuring the cast from the TV series classy as ever and two perfectly chosen 'guest stars' making significant comedic and dramatic moments extra special. |
|
| 8 |
Halloween 1978, R)
My favourite horror movie, but not just a horror movie - an astute portrait of suburban life as well. Before the violence and menace even starts, it's already a pleasure to watch, as lively, yet organic conversations make the people feel far more real than most movie characters. |
|
| 9 |
Lucas 1986, PG-13) |
|
| 10 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |










