Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  lifesux4u's Rating My Rating
1
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
LION KING IS THE BEST MOVIE EVER CREATED IN THE WORLD..IF ANYONE HAS ANYTHING TO SAY ABOUT THAT...THEY CAN KISS MY ASS MUHUHUHAHAHAHA.... AND RAFEEKI IS MY FAVORITE CHARACTER AND I HATE NALA..SHE'S DUMB AS HELL.... SIMBA'S OKAY I GUESS BUT RAFEEKI MAKES THE MOVIE WORTH WATCHING
2
300 2007,  R)
300
It was an awesome movie... it was the coolest thing i've seen i forever... blood shed was kool and i'll c it thirty times if i can...COOOOOLLL MOVIE... PS Gerard Butler looked really really good in it!!!!
3
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
AWESOMELY CRAZY MOVIE THAT MAKES YOU THINK A LOT...IT'S REALLY GOOD AND EVERYONE SHOULD WATCH IT
4
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
FIRST TIME I WATCHED IT WAS IN THIRD GRADE SO IT WAS NASTY TO ME...BUT I WATCHED IT AGAIN 9TH GRADE AND I LOVED IT AND CRIED AND ALL THAT STUFF....NOW I THINK IT'S FINE BUT I'LL WATCH IT EVERY OTHER YEAR AND WONT HATE IT I GUESS
5
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Best Movie EVER!!!ONE OF THE FUNNIEST MOVIES I HAVE EVER SEEN...JIM CARREY'S BEST MOVIE
6
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
7
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
This was a funny ass movie..i loved it...one of the funniest and dumb movies i've seen awesome!!!!!
8
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
one of my favorite movies..cant wait to c HOT FUZZ cuz of this movie
9
Reno 911!: Miami 2007,  R)
Reno 911!: Miami
The funniest movie...even better than the show
10
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
Daddy's Little Girls
really really gooood movie...didnt expect it to be this good
11
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
Gerry Butler is in this movie so i'm sooo watchin it
12
The Game of Their Lives 2005,  PG)
The Game of Their Lives
I REALLY WANNA C THIS MOVIE...LOOKS PRETTY DAMN GOOD SINCE I LIKE SOCCER AND HOT GUYS... :)
13
Hannibal Rising 2007,  R)
Hannibal Rising
Aawsome movie and Hannibal is sooo freaken gorgeous
14
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
lovin this movie
15
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
16
King Kong 2005,  PG-13)
17
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
18
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
The Hills Have Eyes 2
Looks like an awesome movie
19
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
idk y ppl say it wasnt good..cuz i think this one was one of the best Pirates movies..yay...johnny depp and orlando bloom are soooooooooo freaken sexy..wootwoot!!!
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
22
I Killed My Lesbian Wife, Hung Her on a Meat Hook, and Now I Have a Three-Picture Deal at Disney 1993,  Unrated)
23
Pretty Woman 1990,  R)
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
25
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
26
The Notebook 2004,  PG-13)
27
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
28
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
30
Wedding Crashers 2005,  R)
31
Grease 1978,  PG)
32
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
33
Norbit 2007,  PG-13)
Norbit
Really goooood movie
34
Happily N'ever After 2006,  PG)
35
A Walk to Remember 2002,  PG)
36
Monsters, Inc. 2001,  G)
37
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
it was actually pretty damn funny....not better than the first but very very good...
38
Shrek 2001,  PG)
39
Meet the Parents 2000,  PG-13)
40
Finding Nemo 2003,  G)
41
Hitch 2005,  PG-13)
42
Sin City 2005,  R)
43
White Chicks 2004,  PG-13)
44
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
45
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
46
Shrek 2 2004,  PG)
47
Big Momma's House 2000,  PG-13)
48
Toy Story 2 1999,  G)
49
Ice Age 2002,  PG)
50
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
51
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
52
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
53
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
54
Saw (short film) 2003,  Unrated)
55
Spider-Man 2002,  PG-13)
56
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
57
Braveheart 1995,  R)
58
Bring It On 2000,  PG-13)
59
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments