My Favorite Movies


  lickan89's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Wonderful.
2
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
Mamma Mia!
It has everything a movie needs. The picture is beautiful, the music is wonderful and the acting is great. It is just as good as the musical itself - in other words, they have really succeded with this movie.
3
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Beautiful.
4
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
Simply the best!
5
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Looove it!
6
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Absolutely wonderful.
7
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Love this movie <3
8
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Wonderful! Love the soundtrack, Meryl Streep and the clothes :D
9
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
It's amazing how beautiful and heartbreaking this story is. Edward is the biggest sweetheart on movie ever.
10
Sex and the City 2008,  R)
Sex and the City
It. Is. Just. Wonderful. It shows what real friendship is all about.
11
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
Wonderful!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments