My Favorite Movies


  Lica1110's Rating My Rating
1
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
This movie is awesome and my all time favorite. I would watch this movie every day of my life if I could.
2
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
This movie tied with Ever After in the best movie but you cant have two number one's.
3
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Totally awesome love story. Nearly as good as Titanic.
4
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
This is a heart warming movie about a girl who has never been kissed.
5
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
I never would have guessed that she would have cancer. That was a sad twist to the story.
6
Hello, Dolly! 1969,  G)
Hello, Dolly!
This movie has some great music and a good story line.
7
Snow Dogs 2002,  PG)
Snow Dogs
If you love dogs then you'll love this movie.
8
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
9
Anger Management 2003,  PG-13)
Anger Management
He's angry, but not by choice. It was provoked.
10
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
The Truth About Cats & Dogs
This movie is awesome and shows what some people feel who aren't that pretty out in the world. Its like a real life situation.
11
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
This has bravery and love all mixed in with some action and danger.
12
Castle in the Sky 1989,  PG)
Castle in the Sky
An adventure of two people who have to fight an older relative of the girl.
13
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind)
Nausicaa loves her valley and the people in it. Her father is the head of the town and one day the valley starts to die. She sets out to save it from destruction.
14
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
This is an adventure movie for kids and it has family love involved.
15
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
Well my sisters know every line and its a good kids movie.
16
Cats Don't Dance 1997,  G)
Cats Don't Dance
If you like cats and some other animals. And you like to dance then you would probably like this movie.
17
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
All Dogs Go To Heaven
This is a good movie about dogs. A good family movie. Don't you just love dogs?
18
All Dogs Go To Heaven 2 1996,  G)
All Dogs Go To Heaven 2
Again you have to love dogs to love this movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments