My Favorite Movies


  liannenoone's Rating My Rating
1
Labyrinth 1986,  PG)
2
Battle Royale 3D 2000,  Unrated)
3
Fargo 1996,  R)
Fargo
This is my ideal dark comedy. One of the only movies my entire family can agree on, I grew up with this one and am so glad I was as fortunate.
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
One of the only movies to make me cry, a love story told in reverse, from the bitter end all the way up to the magical beginning. I love this movie so much it hurts.
5
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) 1973,  R)
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime)
A perfect movie if I ever saw one.
6
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
7
Yellow Submarine 1968,  G)
Yellow Submarine
I'm not a humongous Beatles fan, but this recently-available-on-DVD animation encompasses everything that I do like about the band. I t appears as though it were made during the peak of their experimental psychadelic stage, and comes in waves...being very chipper and happy one moment, and incredibly creepy the next. The dialogue isn't pure gold, but there are enough puns and trippy quandaries to keep me more than happy. The bizarre visuals make the music even better. The Blue Meanies are effectively disturbing as the villains, and appear to be a direct offense to Disney, as they wear caps resembling Goofy and Mickey Mouse ears. A movie that I plan on exposing my future children to.
8
Let the Right One In 2008,  R)
9
Go 1999,  R)
10
Happiness 1998,  NC-17)
Happiness
Disturbing factor: 5/10
As a movie: 10/10
11
Ghost World 2001,  R)
12
Lolita 1997,  R)
Lolita
All hail Jeremy Irons.
Based on my favorite book ever, this one is much better than the stifled Kubrick version, IMO.
13
Waking Life 2001,  R)
14
Oldboy 2004,  R)
15
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
16
The Lost 2006,  R)
17
The Fly 1986,  R)
18
Amélie 2001,  R)
19
Death Proof 2007,  R)
20
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
21
Kill Bill: Volume 2 2004,  R)
22
Inglourious Basterds 2009,  R)
23
True Romance 1993,  R)
24
May 2002,  R)
25
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
One of the first movies to get me interested in the genre. Very surreal at times, and the storytelling is done very intricately and confusing-like so as to reward multiple viewings. The story between the two main characters is one of my favorites in any movie.
26
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot)
Brilliantly subtle. This is the reason I love foreign movies so much more than most American movies, it is subtle and leaves it up to the viewer to understand and interpret (with the exception of one very out-of-place voiceover at the very end). There is not a lot of dialougue in this movie, which I love considering that the main character is deaf and mute. Incredibly atmospheric and some BEAUTIFUL cinematography.
27
Bakjwi (Thirst) 2009,  R)
28
Kissing Jessica Stein 2002,  R)
Kissing Jessica Stein
My guilty pleasure.
29
The Squid and the Whale 2006,  R)
30
American Psycho 2000,  R)
31
American History X 1998,  R)
32
Palindromes 2004,  Unrated)
33
The Crow 1994,  R)
34
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) 1996,  R)
35
American Beauty 1999,  R)
36
Batman Begins 2005,  PG-13)
37
The Dark Knight 2008,  PG-13)
38
The Mist 2007,  R)
39
Hearts in Atlantis 2001,  PG-13)
40
Dawn of the Dead 2004,  R)
41
Dawn of the Dead 1978,  R)
42
Eraserhead 1977,  R)
43
Road to Perdition 2002,  R)
44
Frailty 2002,  R)
45
The Hudsucker Proxy 1994,  PG)
46
Memento 2000,  R)
47
Office Space 1999,  R)
48
Pieces of April 2003,  PG-13)
49
Suicide Club 2002,  R)
50
Thank You For Smoking 2005,  R)
51
Zombie Strippers 2008,  R)
Zombie Strippers
I am surprised that I have not met more fans of this. It's sexy, goofy, violent, and believe it or not, the dialougue is witty! I love the freshman philosophy jokes throughout. This movie is buckets of fun.
52
White Oleander 2002,  PG-13)
White Oleander
Maybe it's because I saw this as an adolescent, but the artistic undertone and good method of storytelling make it really hard for me not to love this movie. Also, I'm not a Michelle Pfiefer (sp) fan, but her acting is spot on in this one, making for a very unique 'villain'.
53
Dark City 1998,  R)
54
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
55
Trainspotting 1996,  R)
56
Choke 2008,  R)
57
Greenberg 2010,  R)
Greenberg
I was so very pleased with this movie, it was everything I hoped for and more. Well worth the wait.
58
Meet the Feebles 1989,  R)
Meet the Feebles
Puppet exploitation perfected.
59
Enter the Void (Soudain le vide) 2009,  Unrated)
Enter the Void (Soudain le vide)
Noe's most dizzying yet, Enter the Void has a lot to offer if you can force your eyes to adjust Dealing with the very fascinating concept of the brain's chemical reactions after death and rebirth, the story is based around a young man who is killed in a drug bust and returns as a spiritual presence to watch over his sister. A heavy and taxing movie that definitely uses cinema as an art form. In some seasons, this is great. In others, I feel that I am made to work too hard for not enough payoff. The first hour is amazing, but I feel that the last 40 minutes or so drags on in self-indulgence. Also, the transfer sequences get tiring. However, there are some great scenes to be seen and a highly interesting premise, so I definitely recommend a watch to fans of Noe's previous films, but I would have a hard time recommending it to people that didn't know what they were in for (ever wonder what conception looks like from the inside?), unless they are very open viewers.
60
Black Swan 2010,  R)
Black Swan
One of my favorite movies of 2010. Beautiful music & imagery. An incredible, sexually tense film that deals with many of my favorite themes in movies...duality, perfectionism, psychosis, sexuality, and dysfunctional family dynamics. The performances from Portman, Kunis, and (my favorite French villain of all time) Cassel took this film to the next level.
61
Storytelling 2001,  R)
Storytelling
A revisit to this movie after many years reiterated my love for all that is Todd Solondz. The feasibility and rawness of his scenes make his movies some of the most wrenching I've ever seen. I could understand arguments that this is Solondz's weakest film, as I had thought this before reviewing it after so long. But now, to me, it is all quite perfect. I just love the way that the director shows us what he shows us, often blurbs of the lives of interesting and yet very flawed characters. These characters are hard to defend, except many can either directly relate to certain aspects of them, or at least know that there are people resembling these characters out there. Solondz's approach is blatant and captivating. The dark humor is intertwined perfectly with the profound, sad, and frustrating. Smartly written, well acted (John Goodman is very convincing as the patriarch of his suburban family). This is among my favorite movies of all time.
62
Freaks 1932,  Unrated)
Freaks
Nothing else quite like it.
63
Irreversible 2002,  Unrated)
Irreversible
Disturbing factor: 10/10
As a movie: 10/10
A classic. The chronological narrative terrific acting (let's hear it for Monica Belluci everyone!), as well as the heightened sense of realism in each shot are all part of what make this movie so affective, as a cautionary tale and character study. There are two notoriously disturbing scenes; one of murder and one of rape. The gritty intensity of this movie makes it a must-see for fans of thought-provoking dark drama (but be warned, this movie is incredibly challenging to sit through at times). I consider this movie to be one of the best modern tales of tragedy, with many lessons to be taken from the viewing of the characters' stories and behaviors.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments