Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  liamdonaghy16's Rating My Rating
1
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
I love lamp.
2
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
Khaaaaaaaaaaaaaaan! KHAAAAAAAAAAAAAAAAAN!
3
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
Excellent film, one of the best of the series.
4
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
Star Trek VI - The Undiscovered Country
Best TOS movie.
5
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
Star Trek IV - The Voyage Home
Star Trek and comedy, brilliant combination.
6
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Best of the prequel trilogy!
7
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Good, but surpassed by the sequels.
8
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Let down by ewoks.
9
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Best of the entire saga.
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
Funny as fucking shit.
11
The Shining 1980,  R)
The Shining
Masterpiece.
12
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Good shit, despite its obvious flaws.
13
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Excellent adaptation of the caped crusader.
14
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Good! Watched it 14 times in one week when it came out.
15
Rocky III 1982,  PG)
Rocky III
My favourite Rocky movie. Mr.T, Hulk Hogan...and Sly I think as well.
16
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of my favourites of all time.
17
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Didn't like it at first, but it grew on me.
18
Interview with the Vampire 1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments