My Favorite Movies


  liaamancio's Rating My Rating
1
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
2
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
3
Psycho Beach Party 2000,  Unrated)
4
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
5
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
6
Down by Law 1986,  R)
7
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
8
Lost In Translation 2003,  R)
9
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
10
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
11
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
12
Stranger Than Paradise 1984,  R)
13
The Godfather 1972,  R)
14
Sweet and Lowdown 1999,  PG-13)
15
The Godfather, Part II 1974,  R)
16
What the Bleep Do We Know!? 2004,  Unrated)
17
Plan 9 from Outer Space 1956,  Unrated)
18
Broken Flowers 2005,  R)
19
Top Hat 1935,  Unrated)
20
Grease 1978,  PG)
21
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
22
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout) 1984,  Unrated)
23
Alice in Wonderland 1951,  G)
24
Forbidden Planet 1956,  G)
25
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
26
Funny Face 1957,  Unrated)
27
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
28
Lilo & Stitch 2003,  G)
29
Walk the Line 2005,  PG-13)
30
Royal Wedding 1951,  PG)
31
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
32
Ed Wood 1994,  R)
33
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
34
A Hard Day's Night 1964,  G)
35
Being John Malkovich 1999,  R)
36
24 Hour Party People 2002,  R)
37
The Little Mermaid 1989,  G)
38
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
39
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
40
Nashville 1975,  R)
41
Match Point 2005,  R)
42
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
43
The Party 1968,  PG)
44
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
45
Team America - World Police 2004,  R)
46
The Goonies 1985,  PG)
47
Galaxy Quest 1999,  PG)
48
Stand by Me 1986,  R)
49
Wayne's World 1992,  PG-13)
50
Waking Life 2001,  R)
51
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) 1988,  R)
52
Kika 1993,  R)
53
The Sound of Music 1965,  G)
54
Hype! 1996,  Unrated)
55
The Pink Panther 1963,  Unrated)
56
You Were Never Lovelier 1942,  Unrated)
57
A Shot in the Dark 1964,  PG)
58
Nacho Libre 2006,  PG)
59
The Return of the Pink Panther 1975,  G)
60
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
61
Alphaville 1965,  Unrated)
62
Blow-Up 1966,  Unrated)
63
Ratatouille 2007,  G)
64
The Iron Giant 1999,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments