My Favorite Movies
| Li88ie's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 2 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 3 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 4 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 5 |
Stick It 2006, PG) |
|
| 6 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 7 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 8 |
She's the Man 2006, PG-13) |
|
| 9 |
About a Boy 2002, PG-13) |
|
| 10 |
John Tucker Must Die 2006, PG-13) |
|
| 11 |
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004, PG-13) |
|
| 12 |
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004, PG) |
|
| 13 |
Wimbledon 2004, PG-13) |
|
| 14 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 15 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 16 |
Monty Python's The Meaning of Life 1983, R) |
|
| 17 |
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971, PG) |
|
| 18 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 19 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 20 |
Two Weeks Notice 2002, PG-13) |
|
| 21 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 22 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 23 |
Troy 2004, R) |
|
| 24 |
Ever After: A Cinderella Story 1998, PG-13) |
|
| 25 |
Jackass: Number Two 2006, R) |
|
| 26 |
Four Weddings and a Funeral 1994, R) |
|
| 27 |
Fantastic Four 2005, PG-13) |
|
| 28 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 29 |
Helen of Troy 2003, Unrated) |
|
| 30 |
Chicken Run 2000, G) |
|
| 31 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 32 |
A Cinderella Story 2004, PG) |
|
| 33 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 34 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 35 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 36 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 37 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 38 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 39 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 40 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 41 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 42 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 43 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 44 |
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004, R) |
|
| 45 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 46 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 47 |
V for Vendetta 2006, R)
i especially love this line: "Voilą! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition." |
|
| 48 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 49 |
DOA: Dead or Alive 2007, PG-13) |
|
| 50 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 51 |
Love Actually 2003, R) |



















































