My Favorite Movies


  1. lhillman979
  2. Shona

Shona's Favorites

  lhillman979's Rating My Rating
1
Transformers 2007,  PG-13)
2
Interview with the Vampire 1994,  R)
3
The Devil's Advocate 1997,  R)
4
Any Given Sunday 1999,  R)
5
Sunset Park 1996,  R)
6
Love and Basketball 2000,  PG-13)
7
Menace II Society 1993,  R)
8
Pretty Woman 1990,  R)
9
A Christmas Story 1983,  PG)
10
Scarface 1983,  R)
11
The Matrix 1999,  R)
12
The Matrix Reloaded 2003,  R)
13
The Matrix Revolutions 2003,  R)
14
Batman 1989,  PG-13)
15
Batman Returns 1992,  PG-13)
16
Batman Forever 1995,  PG-13)
17
Batman & Robin 1997,  PG-13)
18
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
19
Constantine 2005,  R)
20
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
21
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
24
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
25
Grandma's Boy 2006,  R)
26
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
27
Click 2006,  PG-13)
28
The Longest Yard 2005,  PG-13)
29
The Waterboy 1998,  PG-13)
30
Set It Off 1996,  R)
31
The Original Kings of Comedy 2000,  R)
32
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
33
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
34
Big Daddy 1999,  PG-13)
35
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
36
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
37
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
38
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
39
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
40
Sleepy Hollow 1999,  R)
41
Beetlejuice 1988,  PG)
42
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
43
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
44
Superman 1978,  PG)
45
Superman II 1981,  PG)
46
Superman III 1983,  PG)
47
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
48
Superman Returns 2006,  PG-13)
49
Spider-Man 2002,  PG-13)
50
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
51
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
52
Catwoman 2004,  PG-13)
53
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
54
Daredevil 2003,  PG-13)
55
Elektra 2005,  PG-13)
56
Clueless 1995,  PG-13)
57
Sabrina the Teenage Witch 1996,  PG)
58
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
59
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
60
Ali 2001,  R)
61
I Am Legend 2007,  PG-13)
62
I, Robot 2004,  PG-13)
63
Enemy of the State 1998,  R)
64
Men in Black 1997,  PG-13)
65
Men in Black II 2002,  PG-13)
66
Hitch 2005,  PG-13)
67
Independence Day 1996,  PG-13)
68
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
69
Spy Game 2001,  R)
70
Fight Club 1999,  R)
71
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
72
The Neverending Story 1984,  PG)
73
Selena 1997,  PG)
74
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
75
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
76
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
77
Enough 2002,  PG-13)
78
Gigli 2003,  R)
79
Angel Eyes 2001,  R)
80
Anaconda 1997,  PG-13)
81
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
82
Disturbia 2007,  PG-13)
83
Love Jones 1997,  R)
84
A Man Apart 2006,  R)
85
Dead Presidents 1995,  R)
86
Boiler Room 2000,  R)
87
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
88
XXX 2002,  PG-13)
89
Pitch Black 2000,  R)
90
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
91
The Other Sister 1999,  PG-13)
92
The Gift 2000,  R)
93
The Craft 1996,  R)
94
The Wizard of Oz 1939,  G)
95
The Wiz 1978,  G)
96
Stepmom 1998,  PG-13)
97
Runaway Bride 1999,  PG)
98
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
99
Notting Hill 1999,  PG-13)
100
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
101
The Prince and Me 2004,  PG)
102
Down to You 2000,  PG-13)
103
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
104
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
105
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
106
The Omen 2006,  R)
107
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
108
Step Up 2006,  PG-13)
109
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
110
Perfect Stranger 2007,  R)
111
Varsity Blues 1999,  R)
112
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments