Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  lgrds's Rating My Rating
1
Ben-Hur 1959,  G)
Ben-Hur
Simply the best.
2
King Kong 1933,  Unrated)
King Kong
I love this movie! Robert Armstrong rules as "Carl Denham"!
3
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
4
Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1931,  Unrated)
Dr. Jekyll and Mr. Hyde
Oscar for Fredric March!
5
The Best Years of Our Lives 1946,  Unrated)
The Best Years of Our Lives
Oscar for Fredric March!
6
The Godfather 1972,  R)
7
Gone With the Wind 1939,  G)
8
The Wizard of Oz 1939,  G)
9
A Girl in Every Port 1928,  Unrated)
A Girl in Every Port
"A Girl in Every Port" (1928). One of my favorite Robert Armstrong movies!!!
10
The Graduate 1967,  PG)
11
Design for Living 1933,  Unrated)
Design for Living
Fredric March is awesome!
12
Suspiria 1977,  R)
Suspiria
One of the scariest movies ever made. Visually stunning.
13
Blow-Up 1966,  Unrated)
Blow-Up
Every scene beautifully framed and photographed. The scene in the park at night when David Hemmings finds the dead man's body---absolutely chilling.
14
I've Heard the Mermaids Singing 1987,  R)
15
Night Tide 1963,  Unrated)
16
The Deer Hunter 1978,  R)
17
Nothing Sacred 1937,  Unrated)
Nothing Sacred
Fredric March and Carole Lombard together--hilarious!!!
18
A Star Is Born 1937,  PG)
A Star Is Born
Fredric March should have received a Best Actor Oscar for his portrayal of "Norman Maine"!!
19
Smilin' Through 1932,  Unrated)
Smilin' Through
Fredric March was gorgeous in "Smilin' Through" and Norma Shearer knew it!!!
20
The Dark Angel 1935,  Unrated)
The Dark Angel
Fredric March in a uniform? WOW!!!!!
21
Vertigo 1958,  PG)
22
Picnic 1956,  PG)
23
The Racketeer (Love's Conquest) 1929,  Unrated)
The Racketeer (Love's Conquest)
Robert Armstrong and Carole Lombard are beautiful together.
24
Without Orders 1936,  Unrated)
Without Orders
A better-than-average-B movie!!
25
Be Yourself! 1930,  Unrated)
Be Yourself!
Fannie Brice and Robert Armstrong are wonderful in this movie!
26
Big News 1929,  Unrated)
27
Ned McCobb's Daughter 1929,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments