My Favorite Movies


  lexprime's Rating My Rating
1
El Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962,  Unrated)
2
Jules and Jim 1962,  Unrated)
3
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
4
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
Probably one of the most amazing soundtracks ever compiled. If only Sophia Coppola had stopped here
5
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
6
Casino Royale 1967,  G)
Casino Royale
Possibly one of the most hectic & incomprehensible movies I've ever seen, all the same I loved it
7
Good Bye, Lenin 2002,  R)
Good Bye, Lenin
Witty, comical, philosophical, and well filmed. What better combination could I ask for?
8
Chinatown 1974,  R)
Chinatown
Thi. Is. My. Favourite. Movie. Ever.
9
Fargo 1996,  R)
Fargo
Obsessed with the accent...obsessed with Minnesota...and obsessed with Margie Gunderson
10
Y Tu Mamá También 2001,  R)
Y Tu Mamá También
Like seriously, one of my favourite movies. ever. Definitely Alfonso Cuaron's best film (one of my favourite directors). The movie was very well put together, and all three actors were great to watch. The storyline was very well done, and the movie actually worked on the two levels it was trying to address. Unfortunately my Spanish is beyond brutal, and I was watching it with french subtitles which made only slightly more understandable. The voiceovers at certain scene actually worked, and without seeming overly morally-convict or smug, it got its message across

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments