My Favorite Movies
| leviathanfire's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Court Jester 1956, Unrated) |
|
| 2 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 3 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 4 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 5 |
White Christmas 1954, Unrated) |
|
| 6 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 7 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 8 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 9 |
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003, Unrated) |
|
| 10 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 11 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 12 |
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004, Unrated) |
|
| 13 |
Ever After: A Cinderella Story 1998, PG-13) |
|
| 14 |
Robin Hood: Men in Tights 1993, PG-13) |
|
| 15 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 16 |
The Forbidden Kingdom 2008, PG-13)
From what I can see, people need to have an understanding of Asian ideas of art to like this movie. Art does not need to (and preferably won't) be realistic. The main point of art is the idea behind the art, not how real it looks. Think more about impressionism than realism, if you want a western equivalent. :D |
|
| 17 |
The One 2001, PG-13) |

















