Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  levelboss15's Rating My Rating
1
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Because other people's misery is funny...
2
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
Really great. Me likey.
3
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
Gives no apologies for making you want to go hang yourself.
4
Pan's Labyrinth 2006,  R)
5
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
Felt too muchlike an episode of the TV show. Near perfect though.
6
Kung Fu Hustle 2004,  R)
7
Sik san (God of Cookery) 1997,  Unrated)
Sik san (God of Cookery)
Gives new meaning to "friendship" and "pissing beef balls"
8
The King of Comedy (Hei kek ji wong) 1999,  Unrated)
The King of Comedy (Hei kek ji wong)
Chow shows some chops jumping from genre to genre but makes it feel natural.
9
Juyuso seubgyuksageun (Attack the Gas Station) 1999,  R)
Juyuso seubgyuksageun (Attack the Gas Station)
Starts very slow and then snowballs all the way to level 11.
10
The Lives of Others 2006,  R)
The Lives of Others
Despite being very subdued and subtle, by the time the narrative is finished it has become quite powerful. Not to be seen for an accurate view (AT ALL) of the Stasi in the 1980's, however.
11
Irreversible 2002,  Unrated)
Irreversible
Very powerful.
12
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
All style, no substance 90 min. episode of the Looney Tunes complete with lactating hookers, necrophilia, and more carrot-based kills than have ever been performed.
13
Chingoo (Friend) (Chingu) 2001,  Unrated)
Chingoo (Friend) (Chingu)
Powerful, moving and ultimately very tragic (hey, it's Korean!) flick that causes the viewer to truly question what one would do for a friend.
14
Jumeogi unda (Crying Fist) 2005,  Unrated)
Jumeogi unda (Crying Fist)
Best sports movie ever.
15
Madame Tutli-Putli ,  Unrated)
Madame Tutli-Putli
Mesmerizing and spell-binding. A haunting score accentuates this short return to the metaphysical.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments