My Favorite Movies


  leushtik09's Rating My Rating
1
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
oh god i loved this movieeee!!!...great adventure,great effects,great soundtrack,great plot....oh...and yummy yummy shia labeouf & josh duhamel!![and meagan fox for the guys]
2
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
oh just one of the most romantic movies ever!!!
3
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
up there on top with the notebook :X
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
my favourite of all 3...love johnny depp and orli too:X:X
5
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
well...think of it this way....matt damon,brad pitt,george clooney....all in the same movie :X + great sense of humor and lots of fun to watch
6
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
love it....owen wilson is great...vince vaughn is so funny
7
Sin City 2005,  R)
Sin City
loved it....but elijah wood kinda scared me at one point...
8
Shrek 2001,  PG)
Shrek
funny and it has all theese subtle jokes...i love the part when shrek and donkey go to town and some dolls start singing:))
9
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
oh!!! a classic....my first favourite movie....it's so moving....like every single time u see it....great love story...oh and a young leo dicaprio...just yum!
10
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
loved it!!!adam sandler rulz and i always liked chris rock
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
hmmm...i like the trilogy so much but this is my least fav one from all three.....i don't have a reason....
12
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
great great story,and effects and characters ....just brilliant!!
13
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
absolutly brilliant!!!!
14
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
oh god...one of my favourite movies ever....it's the movie that made me fall in love with heath ledger [god rest his soul]
15
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
will smith - brilliant...great love story ...it's a feel good movie so def watch it:X
16
Pretty Woman 1990,  R)
17
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
omg christian bale is so great!!i love him as batman and i can't wait to see the dark knight:X
18
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
love the dancing parts....channing tatum's not that bad either
19
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
i loved the fact that he loved her enough to make her fall in love w/ him everyday
20
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
it made me laugh but i thoutgh that the ending was a bit over the top...
21
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
i love all adam sandler movies...thay're funny:)
22
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
kate hudson and matthew maconaughey make such a good on-screen couple:X
23
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
chick flick....+ chad michael murray bonus
24
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
i love it....it's so sensual and fun to watch and such a great love story....
25
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
god you just love to hate lindsay lohan....or rachel mcadams....'nyways...fun movie
26
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
loved it!!!absolutley!!!!i love dancing and this is such a damn good movie...i enjoyed it a lot when they danced in the rain...super cool...i def recomend it!!!
27
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
adrien brody doesn't need many words to tell a great story...it's just so moving and i love it when he plays chopin for the german captain or whatever he was...
28
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
i could see this movie times and times again and i still wouldn't get bored w/ it...it's so well made...joaquin played so good and i love the fact that he actually met johnny cash and june carter...and love the soundtrack!!...def one of my fav movies....
29
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
i love audrey hepburn!!!is such a classic and such a great story it never gets old....loved it!!
30
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
love it!!!kinda sad when his girlfriend get killed but he still gets to kick some ass and travel like crazy :X
31
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
yess....i love how smart leo dicaprio is at just 16 years[in the movie]....tom hanks plays well and christopher walken too....
32
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
how can u live and not watch the ocean's series....so fun...great dialog....oh!!and matt damon:X,brad pitt....and george clooney
33
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
just something else!!...it so adventurous and fun like a puzzle....loved it.....and it made me learn some american history ....but i knew some of the stuff....
34
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
an absolute classic!!!i could watch it 5 times in a row....
35
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
me and my friends went to see it only because it was the only movie that hadn't already started before we decided what movie to see...but it turned out to be great!!we had a blast!!i just love the fact that during this whole movie bruce willis doesn't even get one scratch on his bald head!!!....it's nice to see justin long in a serious role ...he is still fun to watch....
36
Emma 1996,  PG)
Emma
after pride and prejudice this is my fav jane austen novel!!....love it!!
37
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
my favourite of all the jane austen novels...i just love their story!!...elizabeth is so brilliant and mr darcy 2 die 4 when he becomes all nice and dandy 2 her
38
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
lov lov lov it!!meryl streep is so baaad....but i love fashion and this movie has great style
39
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
oh!!...one of my fav movies!!!...i just love christian bale...he's so brilliant....and hugh jackman so pretty....and the plot is so wll made....and the ending so unexpected!!...watch it!!
40
The Departed 2006,  R)
The Departed
absolutly!! watch it....it keeps u wired cause u don't want matt damon to win and u don't want leo dicaprio to get killed....jack nicholson is brilliant he made me fear him a little in this movie...bad guy suites him
41
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
must see on holidays....it just cheers u up...and a dose of jude law isn't that bad at alll.....
42
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
hate it because it made it hard for will and elizabeth [still watch it though]
43
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
oh god....where do i start.....i don't usually watch this kind of movies but it has a great plot and mat damon is just...divine....plus it's so good to see him kick some ass...and great great locations....loved it!!!
44
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
45
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
46
Sahara 2005,  PG-13)
47
Shakespeare in Love 1998,  R)
48
Déjà Vu 2006,  PG-13)
49
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
oh god...antonio banderas is sooo sexy and i love the tango!!...it was funny too,i didn't expect that...good movie :)
50
Because I Said So 2007,  PG-13)
Because I Said So
i loved it...funny and romantic...a perfect movie for a sunday night...[oh and gabriel macht is to die for :X:X:X]
51
Ray 2004,  PG-13)
Ray
jamie foxx has done a very very good job...loved the movie....ray was quite the ladiesman:))...he wrote some great music tough...:D i def recomend it...
52
Juno 2007,  PG-13)
53
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
such a funny movie....amanda bynes does a good job!....and channing tatum as well....
54
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
the first time i saw it i did not like it....the second time i tought it was weird but the third time i really enjoyed it and it made me laugh....creepy johnny depp though
55
What Women Want 2000,  PG-13)
56
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
57
Surf's Up 2007,  PG)
58
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
59
Sleepy Hollow 1999,  R)
60
Just Married 2003,  PG-13)
61
Disturbia 2007,  PG-13)
62
1408 2007,  PG-13)
63
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
64
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
65
The Waterboy 1998,  PG-13)
66
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
67
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
68
Blue Streak 1999,  PG-13)
69
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
70
Zodiac 2007,  R)
71
Bad Boys 1995,  R)
72
The Grudge 2004,  PG-13)
73
Knight's Tale ,  PG-13)
74
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
75
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
76
The Prince and Me 2004,  PG)
The Prince and Me
i wish i could marry prince william :))))
77
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
hmmm....they'r all nice made, but i enjoyed the books more
78
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
funny...
79
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
well done!!!but seen 3 times it kinda gets old :))
80
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
for the girls who want revenge....and who want to see jesse metcalfe not as gabrielle solis' gardner....and penn badgley before he became yummy-yumm-yumm dan humphrey in gossip girl....fun movie :)
81
Click 2006,  PG-13)
Click
can't belive that adam sandler made me cry....great movie....and so funny....by the by....morty is a great character for christopher walken....he's such goood actor
82
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
it's so different and so moving what happens for some diamonds....

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments