My Favorite Movies


  lestard77's Rating My Rating
1
The Usual Suspects 1995,  R)
2
The Transporter 2002,  PG-13)
3
The Thin Red Line 1998,  R)
4
The Godfather 1972,  R)
5
The Boondock Saints 2000,  R)
6
Taxi Driver 1976,  R)
7
Schindler's List 1993,  R)
8
Pulp Fiction 1994,  R)
9
Syriana 2005,  R)
10
October Sky 1999,  PG)
11
Frequency 2000,  PG-13)
12
Full Metal Jacket 1987,  R)
13
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
14
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
15
Jerry Maguire 1996,  R)
16
Léon (The Professional) 1994,  R)
17
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
18
Forrest Gump 1994,  PG-13)
19
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
20
Crash 2005,  R)
21
Apocalypse Now 1979,  R)
22
About a Boy 2002,  PG-13)
23
50 First Dates 2004,  PG-13)
24
Braveheart 1995,  R)
25
The Matrix 1999,  R)
26
Rocky 1976,  PG)
27
Gladiator 2000,  R)
28
Young Guns 1988,  R)
29
Trainspotting 1996,  R)
30
Traffic 2000,  R)
31
X-Men 2000,  PG-13)
32
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
33
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
34
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
35
The Butterfly Effect 2004,  R)
36
That Thing You Do! 1996,  PG)
37
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
38
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
39
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
40
Serendipity 2001,  PG-13)
41
Saving Private Ryan 1998,  R)
42
Robocop 2 1990,  R)
43
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
44
Rain Man 1988,  R)
45
Munich 2005,  R)
46
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
47
Legends of the Fall 1994,  R)
48
High Fidelity 2000,  R)
49
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
50
Elf 2003,  PG)
51
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
52
A Few Good Men 1992,  R)
53
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
54
Blade 1998,  R)
55
Billy Elliot 2001,  R)
56
Born on the Fourth of July 1989,  R)
57
Boyz n the Hood 1991,  R)
58
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
59
Die Hard 1988,  R)
60
Empire of the Sun 1987,  PG)
61
Fight Club 1999,  R)
62
Closer 2004,  R)
63
Mystic River 2003,  R)
64
The Shawshank Redemption 1994,  R)
65
Office Space 1999,  R)
66
The Last Samurai 2003,  R)
67
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
68
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
69
Cocktail 1988,  R)
70
Brokeback Mountain 2005,  R)
71
The Negotiator 1998,  R)
72
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
73
Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War) 2004,  R)
74
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
75
A Better Tomorrow 2010,  R)
76
Over the Hedge 2006,  PG)
77
Xing yuan (Sing yun) (Fly Me To Polaris) 2000,  Unrated)
78
Comrades - Almost a Love Story (Tian mi mi) 1997,  Unrated)
79
Chungking Express 1994,  PG-13)
80
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) 1990,  Unrated)
81
Siwore (Il Mare) 2000,  Unrated)
82
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993,  R)
83
Wong gok hak yau (One Night in Mongkok) 2004,  Unrated)
84
The Soong Sisters 1997,  Unrated)
85
A Chinese Ghost Story 1997,  Unrated)
86
Sien nui yau wan (A Chinese Ghost Story) 1987,  Unrated)
87
Fallen Angels 1995,  Unrated)
88
2046 2004,  R)
89
Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box 1996,  Unrated)
90
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
91
Rocky Balboa 2006,  PG)
92
Children of Men 2006,  R)
93
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
94
Moon to (Protégé) 2007,  R)
95
Old School 2003,  R)
96
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments