My Favorite Movies


  lesmovies's Rating My Rating
1
Loving Annabelle 2006,  Unrated)
Loving Annabelle
Wonderful movie of Kate Brooks! If you see it anywhere, please tell them to take it down. Lots of money was put into this movie......that won't end up a blockbuster, but a real winner for all who love this genre of movie!
2
Bound 1996,  R)
Bound
The love scene was done in one take, on a closed set. 5 stars, but not on the violence.
3
Lianna 1983,  R)
Lianna
One of the best lesbian related movies!
4
Desert Hearts 1986,  R)
Desert Hearts
First lesbian main stream movie made. Always will be set in the '50's, and the couple will always be in love. They went off into the sunset, didn't they? Well, on a train.......same thing!
5
Better Than Chocolate 1999,  R)
Better Than Chocolate
Like the title.......gives a new meaning to the word chocolate. See this and find out....this will be one of your favorites.
6
Claire of the Moon 1992,  Unrated)
Claire of the Moon
I loved the dyke at the cabin who ran the place!
7
Late Bloomers 1996,  Unrated)
Late Bloomers
This movie is awesome~Don't miss it~
8
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
Watch it just to hear the story about the ducks on the pond, or to hear Mary Elizabeth Parker say, "Because I love her!" That's all that was needed said! 5 + stars!
9
Chutney Popcorn 1999,  R)
Chutney Popcorn
Fantastic lesbian related movie~! You have to see it!
10
Clara cet été là (Clara's Summer) 2004,  Unrated)
Clara cet été là (Clara's Summer)
Very Romantic!
11
Aimée & Jaguar 1999,  Unrated)
Aimée & Jaguar
Wonderful romance set amidst a terrible war.
12
If These Walls Could Talk 2 2000,  R)
If These Walls Could Talk 2
Anne Heche directed the love scene between Ellen and Sharon.
13
Women in Love 2005,  Unrated)
14
High Art 1998,  R)
15
Lost and Delirious 2001,  R)
16
It's In The Water 1997,  R)
17
Treading Water 2001,  NC-17)
18
Producing Adults ,  Unrated)
19
The Hunger 2005,  R)
20
April's Shower 2003,  R)
21
Fire 1996,  PG-13)
22
Mango Kiss (Mango Me) 2003,  Unrated)
Mango Kiss (Mango Me)
One of the very best!!!
23
Personal Best 1982,  R)
Personal Best
Mariel has been in three lesbian related films. Also, one not on here, In Her Line of Fire, and Personal Best.
24
Salmonberries 1993,  R)
Salmonberries
Well, u get to see kd lang nude in this......the rest I remember some fantastic music.
25
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate) 1993,  R)
26
Gypo 2005,  Unrated)
27
Go Fish 1994,  R)
28
Show Me Love (Fucking Amal) 1998,  Unrated)
29
Gia 1998,  R)
Gia
AJ was fantastic in this movie, about a model who was lesbian, and died of AIDS through drug use.
30
Boys Don't Cry 1999,  R)
31
The Incredibly True Adventures of Two Girls in Love 1995,  R)
The Incredibly True Adventures of Two Girls in Love
Has Laurel Holloman who now plays in the L word
32
Soldier's Girl 2003,  R)
33
The Haunting 1963,  G)
34
Imagine Me & You 2005,  R)
Imagine Me & You
Most positive movie I've seen in a long time. Wouldn't it be nice if everyone could get along this well?
35
Laurel Canyon 2002,  R)
36
My Summer of Love 2005,  R)
37
She Hate Me 2004,  R)
38
My Mother Likes Women (A mi madre le gustan las mujeres) 2002,  Unrated)
39
All Over Me 1996,  R)
40
Cannibal Women in the Avocado Jungle of Death 1989,  R)
41
Heavenly Creatures 1994,  R)
42
99 Women (Der Heiße Tod) 1969,  R)
43
Even Cowgirls Get the Blues 1994,  R)
Even Cowgirls Get the Blues
I give it 5 stars for Uma Thurman and because it's so campy......I love camp!
44
Intentions 2003,  Unrated)
45
Unconditional Love 2003,  PG-13)
Unconditional Love
Kathy Bates at her best, but so were the others, esp. Meredith Eaton. She asserts herself in the funniest ways.....sweet, but damn dangerous! You have to see this for a good laugh!
46
Basic Instinct 1992,  R)
47
Nina's Heavenly Delights 2006,  PG-13)
48
Vampyros Lesbos (Lesbian Vampires: The Heiress of Dracula) 1970,  Unrated)
49
Sister My Sister 1994,  R)
50
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
51
Dr. T & The Women 2000,  R)
Dr. T & The Women
Richard Gere is surrounded by women in this movie! Daughter tells she's a lesbian at her wedding, wife goes nuts, sister in law living with him! Girlfriend is independent woman! Gotta see it!
52
Five Corners 1987,  R)
Five Corners
Where's Jodi Foster?
53
Mr. Wrong 1996,  PG-13)
Mr. Wrong
Turning point movie for Ellen......knew something wasn't right, for sure!
54
Another Stakeout 1993,  PG-13)
55
Switch 1991,  R)
56
A League of Their Own 1992,  PG)
57
The Women of Brewster Place 1989,  Unrated)
58
Les Girls 1957,  Unrated)
59
Relative Strangers 2006,  PG-13)
60
The Accused 1988,  R)
61
The Hotel New Hampshire 1984,  R)
62
Sister, Sister 1987,  R)
63
Stealing Home 1988,  PG-13)
64
Foxes 1980,  R)
65
Exit to Eden 1994,  R)
66
Come Back to the Five and Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean 1982,  PG)
Come Back to the Five and Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean
Katny Bates again, but with such a cast.......it is one of the better films ever made, this play put to a movie! Not seen it, you have to!
67
Kinsey 2004,  R)
68
The Love Letter 1999,  PG-13)
69
Beyond Vanilla 2001,  Unrated)
70
Bar Girls 1994,  R)
Bar Girls
Bar Girls is a hilarious look at what happens if you put a bunch of lesbians in a round room and tell them to be monogamous.
71
Finding Nemo 2003,  G)
72
8 Women ,  R)
73
The Watermelon Woman 1996,  Unrated)
The Watermelon Woman
Has Guin Turner,,,,,,need I say more!
74
Shortbus 2006,  Unrated)
75
When Night Is Falling 1995,  R)
When Night Is Falling
Watch it again and again....you'll see all sorts of things you didn't see the first time!
76
Basic Instinct 2 2006,  R)
Basic Instinct 2
This movie has been given bad reviews, but I think it's just as good, if not better than Basic Instinct .....love the opening scene!
77
Girl Play 2004,  Unrated)
78
Johnny Greyeyes 2001,  Unrated)
79
A Family Affair 2001,  Unrated)
80
Some Prefer Cake 1997,  Unrated)
81
Goldfish Memory 2003,  G)
82
Kissing Jessica Stein 2002,  R)
Kissing Jessica Stein
This is a fantastic movie; don't care what anyone says! If you like this genre of film, you MUST see it!
83
Watching You 2003,  Unrated)
84
Rent 2005,  PG-13)
85
Saving Face 2004,  R)
86
The Journey 2003,  Unrated)
87
Bad Girls 1994,  R)
88
Different For Girls 1996,  R)
89
Girls Can't Swim 2002,  Unrated)
90
100 Girls 2000,  R)
91
Buffalo Girls 1995,  Unrated)
92
Satan's School for Girls 2000,  Unrated)
93
Freaky Friday 1976,  G)
94
Torch Song Trilogy 1988,  R)
Torch Song Trilogy
All I can say is...........one of the best movies made!
95
French Twist (Gazon maudit) 1995,  R)
96
Coup de Foudre (Entre Nous) (Between Us) 1983,  PG)
97
Antonia (Antonia's Line) 1995,  R)
98
The Sex Monster 1999,  R)
99
Red Doors 2005,  R)
100
Eulogy 2004,  R)
Eulogy
Debra Winger!
101
Being John Malkovich 1999,  R)
102
Standing Still 2005,  R)
103
The Quiet 2005,  R)
The Quiet
This erotic and suspenseful tale of sex, lies and betrayal
104
Love & Suicide 2005,  Unrated)
105
101 Reykjavík 2001,  Unrated)
106
Black Widow 1987,  R)
Black Widow
Debra Winger and Theresa Russell share a kiss.
107
Blow Dry 2000,  R)
108
Boys on the Side 1995,  R)
Boys on the Side
All three actresses were fantastic! Whoppi, Mary-Louise Parker and Drew Barrymore~See it!
109
Chasing Amy 1997,  R)
110
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
111
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
Now a Broadway Musical.
112
Cruel Intentions 1999,  R)
113
Hearts Cracked Open 2004,  Unrated)
Hearts Cracked Open
This is a fantastic! You owe this to yourself to watch this! Don't miss it! You won't ever be the same again!
114
The Page Turner (La Tourneuse de pages) 2006,  Unrated)
The Page Turner (La Tourneuse de pages)
It's terrible when one's dreams are dashed. I take it that it wasn't meant to be.
115
Tipping the Velvet 2002,  R)
Tipping the Velvet
Do you know what Tipping the Velvet means? This is a fantastic movie! Be sure to be entertained!
116
Hold Your Man 1933,  Unrated)
117
Shelter 2007,  R)
Shelter
Fantastic movie from JD Salvatore. Remember that name! She's doing so much for gay and lesbian film!
Join us on lesmovies,
http://groups.yahoo.com/group/lesmovies/

Comments (2)


Post a comment

Recent Comments

  1. lesmovies
    lesmovies posted 4 years ago

    These are some of our favorite movies on lesmovies. However, there are over a 2000 that we are reviewing. Join us! http://groups.yahoo.com/group/lesmovies

  2. carlies37
    carlies37 posted 3 years ago

    thanks for the list of movies i go and try and see them