Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  lesliei13's Rating My Rating
1
The Marine 2006,  PG-13)
The Marine
OOOOOOOOOOOOOOOOOIH I LOVE THIS MOVIE B/ JOHN CENAIS THERE AND I LOVE HIM
2
New York Minute 2004,  PG)
New York Minute
i luve thiz movie
3
Date Movie 2006,  PG-13)
Date Movie
thiz movie is sssooooooo funny
4
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
Scary Movie 4
jajajajajajaja i loved it i think its also funny
5
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
Scary Movie 3
so freaking funny
6
Scary Movie 2 2001,  R)
Scary Movie 2
is my favorite movie duh
7
The Proud Family Movie 2005,  G)
The Proud Family Movie
itz kind of funny
8
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
loved it
9
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
coooooool i loved it
10
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
cool
i love their songs
11
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
i loved it
12
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
The Lizzie McGuire Movie
i loved it
13
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
I THINK ITS AWSOME
14
Shrek 2001,  PG)
Shrek
cool
15
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
cool and funny
16
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
its so cool its one of my#1 favorite movie
17
Bring It On: In It to Win It 2007,  PG-13)
Bring It On: In It to Win It
i like it
18
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
SO COOOOOOOOOOOOOOOL
19
Monster House 2006,  PG)
Monster House
itz koo
20
The Addams Family 1991,  PG-13)
The Addams Family
man itz a koo movie
21
Addams Family Values 1993,  PG-13)
Addams Family Values
so freaking cool and funny
22
Addams Family Reunion 1998,  PG)
Addams Family Reunion
soooo koo
23
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
i loved it
24
Bring It On Again 2004,  PG-13)
Bring It On Again
loved it
25
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
i loved it
26
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
ITS ALES FUNNY
27
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
i loved it
its funny and it made me cry
28
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
COOOOOL
29
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks
I LOVED IT
30
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
l loved it it thre is a love scine and i wanted to cry
31
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
funny and cool
32
Selena 1997,  PG)
Selena
i luve it soooo much
33
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
COOOOOL
34
Spy Kids 2001,  PG)
Spy Kids
AWSOME
35
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
Spy Kids 3-D - Game Over
kooo
36
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams
koo
37
I Spy 2002,  PG-13)
I Spy
i luve it
38
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
i loved it
spiter-man is hot
39
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
cooooool
40
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
coooooooooool i loved it
41
Scooby-Doo 2002,  PG)
Scooby-Doo
kool
42
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed
cooooooooooool
43
Aloha, Scooby-Doo! 2005,  Unrated)
Aloha, Scooby-Doo!
koo 4 shoe
44
Scooby-Doo and the Legend of the Vampire 2003,  Unrated)
45
Scooby-Doo and the Cyber Chase 2001,  Unrated)
46
Scooby-Doo - Winter Wonderdog 2002,  Unrated)
Scooby-Doo - Winter Wonderdog
kool??
47
Scooby-Doo and the Alien Invaders 2000,  Unrated)
Scooby-Doo and the Alien Invaders
awsome:)
48
Scooby-Doo in Arabian Nights 1994,  Unrated)
Scooby-Doo in Arabian Nights
koo
49
Scooby-Doo and the Monster of Mexico 2003,  G)
Scooby-Doo and the Monster of Mexico
koo
50
Scooby-Doo on Zombie Island 1998,  Unrated)
Scooby-Doo on Zombie Island
koo
51
Scooby-Doo and the Witch's Ghost 1999,  Unrated)
Scooby-Doo and the Witch's Ghost
koo
52
Scooby-Doo Goes Hollywood 1979,  Unrated)
Scooby-Doo Goes Hollywood
koo
53
Scooby-Doo and the Ghoul School 2000,  Unrated)
Scooby-Doo and the Ghoul School
koo
54
Scooby-Doo and the Reluctant Werewolf 1991,  Unrated)
Scooby-Doo and the Reluctant Werewolf
koo
55
What's New Scooby-Doo, Vol. 7 - Ghosts on the Go 2005,  Unrated)
What's New Scooby-Doo, Vol. 7 - Ghosts on the Go
koo
56
What's New Scooby-Doo, Vol. 1 - Space Ape at the Cape 2004,  G)
What's New Scooby-Doo, Vol. 1 - Space Ape at the Cape
koo
57
What's New Scooby-Doo, Vol. 3 - Halloween Boos and Clues 2004,  Unrated)
What's New Scooby-Doo, Vol. 3 - Halloween Boos and Clues
koo
58
What's New Scooby-Doo, Vol. 2 - Safari So Good! 2004,  G)
What's New Scooby-Doo, Vol. 2 - Safari So Good!
kooooooooo
59
Scooby-Doo and the Loch Ness Monster 2004,  Unrated)
Scooby-Doo and the Loch Ness Monster
koo
60
Scooby-Doo Meets The Harlem Globetrotters 1972,  G)
Scooby-Doo Meets The Harlem Globetrotters
koo
61
Scooby Doo's Creepiest Capers 2001,  Unrated)
Scooby Doo's Creepiest Capers
awsome
62
Scooby-Doo's Greatest Mysteries 2004,  Unrated)
Scooby-Doo's Greatest Mysteries
awsome
63
Scooby-Doo's Spookiest Tales 2000,  Unrated)
Scooby-Doo's Spookiest Tales
awsome
64
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
loved it
65
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
When a Stranger Calls
its a cool movie
66
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
cool
67
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
coooooool
68
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
Jurassic Park III
i love the movie
69
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
so freaking awsome
70
Jurassic Park IV ,  Unrated)
Jurassic Park IV
awsome 4 sho
71
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
luve it
72
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
awsome
73
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
th best
74
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
so freakig funny ang cool
75
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
I think the movie is funny and cool
76
Home Alone 3 1997,  PG)
Home Alone 3
itz the funniest one eva
77
Home Alone 4 2002,  Unrated)
Home Alone 4
funny
78
Shark Tale 2004,  PG)
Shark Tale
cool movie and is funny
79
Are We There Yet? 2003,  PG)
Are We There Yet?
awsome like me
80
Are We Done Yet? 2007,  PG)
Are We Done Yet?
its cool and so funny
81
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
its awsome and it made me kind of cry
82
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
83
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
cooooooool
84
Just Married 2003,  PG-13)
Just Married
i loved it
some parts where funny
85
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
coooool movie
86
Wrong Turn 2003,  R)
Wrong Turn
itz koo
87
Wrong Turn 2: Dead End 2007,  Unrated)
Wrong Turn 2: Dead End
the best
88
Rest Stop 2006,  R)
Rest Stop
itz a verry kooooo movie and itz awsome
89
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
so cool
90
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
its so awsome
91
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
so cooool
92
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
cooooooooooool
93
Snakes on a Plane 2006,  R)
Snakes on a Plane
kooooooooooooooool and awome
94
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
its cooooool
95
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
coool
96
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
coooooooool
97
Land of the Dead 2005,  R)
Land of the Dead
i luve thiz movie i wish i coul have the movie
98
Return of the Living Dead 5: Rave to the Grave 2005,  R)
Return of the Living Dead 5: Rave to the Grave
i luve it
99
House of the Dead 2003,  R)
House of the Dead
coooooooooool and is kind of scarry
100
Return of the Living Dead: Necropolis 2005,  R)
Return of the Living Dead: Necropolis
i think zombies r weard
101
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
kool
102
Hood of the Living Dead 2004,  R)
Hood of the Living Dead
koo
103
Night of the Living Dead 1990,  R)
Night of the Living Dead
koo
104
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
kooo
105
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOH I LOOOVE IT
106
Nacho Libre 2006,  PG)
Nacho Libre
i think itz soooooo funny
107
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
koo
108
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
kool
109
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
jajajajajajajaja so funny and cool
110
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
111
Spongebob Squarepants - The Seascape Capers 2004,  G)
Spongebob Squarepants - The Seascape Capers
koo
112
SpongeBob SquarePants - Tide and Seek 2003,  G)
SpongeBob SquarePants - Tide and Seek
koo
113
Spongebob Squarepants - Sponge for Hire 2004,  Unrated)
Spongebob Squarepants - Sponge for Hire
koo
114
Spongebob SquarePants - Tales From the Deep 2003,  G)
Spongebob SquarePants - Tales From the Deep
koo
115
Spongebob Squarepants - Spongeguard on Duty 2004,  Unrated)
Spongebob Squarepants - Spongeguard on Duty
koo
116
SpongeBob SquarePants - Absorbing Favorites 2005,  Unrated)
SpongeBob SquarePants - Absorbing Favorites
koo
117
Spongebob Squarepants - Home Sweet Pineapple 2005,  Unrated)
Spongebob Squarepants - Home Sweet Pineapple
koo
118
Spongebob Squarepants - Fear of a Krabby Patty 2005,  Unrated)
Spongebob Squarepants - Fear of a Krabby Patty
koo
119
SpongeBob SquarePants - Halloween 2002,  Unrated)
SpongeBob SquarePants - Halloween
koo
120
SpongeBob SquarePants - Sea Stories 2002,  G)
SpongeBob SquarePants - Sea Stories
koo
121
SpongeBob Squarepants - Christmas 2003,  Unrated)
SpongeBob Squarepants - Christmas
koo
122
Spongebob Squarepants - Where's Gary? 2005,  Unrated)
Spongebob Squarepants - Where's Gary?
koo
123
Spongebob Squarepants - Spongebob Goes Prehistoric 2004,  Unrated)
124
The Shaggy Dog 2006,  PG)
125
Jump In! 2007,  Unrated)
Jump In!
koo
126
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
kooooo
127
Ladder 49 2004,  PG-13)
Ladder 49
kooooool
128
Cadet Kelly 2002,  Unrated)
Cadet Kelly
kooo
129
Boo 2004,  R)
Boo
awsome
130
The Hitcher 1986,  R)
The Hitcher
kool
131
The Hitcher 2 - I've Been Waiting 2003,  R)
The Hitcher 2 - I've Been Waiting
kool duh
132
Juno 2007,  PG-13)
Juno
omg thiz movie is like soooo koo i luve it f00 sho
133
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
is the best
134
Fred Claus 2007,  PG)
Fred Claus
cool,funny
135
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
so coooooool
136
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
is awsome
137
Pterodactyl 2005,  Unrated)
Pterodactyl
kool
138
Enough 2002,  PG-13)
Enough
i luve it 4 sho
139
Twister 1996,  PG-13)
Twister
I LOVE THIS FILM IS MY 10Tth FAVORITE ONE
140
Atomic Twister 2002,  Unrated)
Atomic Twister
i luve tornadoes lolz
141
Twister 1989,  PG)
Twister
the best one
142
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
funny
143
Dragon Wars (D-War) 2007,  PG-13)
Dragon Wars (D-War)
sweet
144
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
koo
145
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
ita a coooooooool movie
146
Rambo III 1988,  R)
Rambo III
awsome duh
147
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
Rambo: First Blood Part II
i like it f00 sho
148
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
itz awsome
149
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
OOOH I HAVE THE MUMMY IS ALSO ONE OF MY#1 MOVIE
150
Ancient Evil: Scream of the Mummy (Bram Stoker's Legend of the Mummy 2) 2000,  R)
Ancient Evil: Scream of the Mummy (Bram Stoker's Legend of the Mummy 2)
so kooooooo
151
Tale of the Mummy 1999,  R)
Tale of the Mummy
kool
152
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
THE COOLEST MOVIE
153
Mummy Maniac 2007,  R)
Mummy Maniac
awsome
154
Dawn of the Mummy 1982,  R)
Dawn of the Mummy
kool
155
Scooby Doo in Where's My Mummy 2005,  Unrated)
Scooby Doo in Where's My Mummy
kool
156
Belphégor - Le fantôme du Louvre (Belphegor, Phantom of the Louvre) (Belphecor: Curse of the Mummy) 2001,  Unrated)
Belphégor - Le fantôme du Louvre (Belphegor, Phantom of the Louvre) (Belphecor: Curse of the Mummy)
kool
157
First Sunday 2008,  PG-13)
First Sunday
kute
158
Zoey 101: Spring Break-Up 2006,  Unrated)
Zoey 101: Spring Break-Up
awsome
159
Return to the Blue Lagoon 1991,  PG-13)
Return to the Blue Lagoon
kool ovie
160
Get A Clue 2002,  G)
Get A Clue
funny
161
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
coooool
162
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
The Hills Have Eyes 2
ko 4 shore
163
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
i love it its awsome like me
164
Shark Attack 2 2000,  R)
Shark Attack 2
kool 00 sho
165
Shark Attack 3: Megalodon 2002,  R)
Shark Attack 3: Megalodon
i luve it
166
Shark 2000,  Unrated)
Shark
itz soo koo
167
Shark Hunter 2001,  R)
Shark Hunter
awzme
168
The Shark Is Still Working 2006,  Unrated)
The Shark Is Still Working
kool
169
Shark 1970,  R)
170
Shark Bait (The Reef) 2006,  G)
Shark Bait (The Reef)
funny 4 shoe
171
Bee Movie 2007,  PG)
172
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
cute lolz
173
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
funny
174
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
i love the cars
175
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
cooool
i l0ove the cars
176
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
raticle-awsome
177
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
The Lion King 1 1/2
funny
178
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
The Lion King 2 - Simba's Pride
cute foo sho
179
300 2007,  R)
300
i love the violense i think is cool
180
The 300 Spartans 1962,  Unrated)
The 300 Spartans
the vest one eva
181
Charlotte's Web 1973,  G)
Charlotte's Web
cutee
182
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
Herbie: Fully Loaded
cute car lol?
183
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
awsome??
184
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
185
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
kool:)
186
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
Confessions of a Teenage Drama Queen
funny
187
Jumper 2008,  PG-13)
Jumper
COOOOL MOVIE/AWSOME
188
Roxanne 1987,  PG)
Roxanne
i lvue thiz movie
189
Model Behavior 2000,  Unrated)
Model Behavior
the best movie
190
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
so cool
191
Teen Witch 1989,  PG-13)
Teen Witch
itz awsome 4 sho
192
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
awsome
193
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
SO FREAKING AWSOME
194
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
so cool
rock on
195
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
I LOVE THE MOVIE AND IS SO AWSOME
196
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde
so awsome i liked the film
197
The Game Plan 2007,  PG)
The Game Plan
l love the movie is coooooooool and funny
198
Over Her Dead Body 2008,  PG-13)
Over Her Dead Body
cool movie
199
Lady in the Water 2006,  PG-13)
Lady in the Water
itz koo 4 shoe
200
Black Water 2007,  R)
Black Water
koo 4 shoe
201
The Village 2004,  PG-13)
The Village
koo
202
The Grudge 2004,  PG-13)
The Grudge
bad ass 4 shoe
203
The Grudge 2 2006,  PG-13)
The Grudge 2
so cool i like this film
204
Twilight 1998,  R)
Twilight
awsome
205
Twilight Zone: The Movie 1983,  PG)
Twilight Zone: The Movie
koo
206
One Missed Call 2007,  PG-13)
One Missed Call
itz a koo movie duh??
207
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
itz bad ass???
208
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
OMG I LOVE THIS MOVIE IS SO FREAKING AWSOME
209
Hallowed Ground 2007,  Unrated)
Hallowed Ground
i luve it

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. lesliei13
    lesliei13 posted 4 years ago

    i have some awsome movies