My Favorite Movies
| lePay's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 2 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 3 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 4 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 5 |
Shine 1996, PG-13) |
|
| 6 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 7 |
Amistad 1997, R) |
|
| 8 |
Crash 2005, R) |
|
| 9 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 10 |
Gandhi 1982, PG) |
|
| 11 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 12 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 13 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 14 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 15 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 16 |
Munich 2005, R) |
|
| 17 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 18 |
Dead Man Walking 1995, R) |
|
| 19 |
Amadeus 1984, PG) |
|
| 20 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 21 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 22 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 23 |
The Fugitive 1993, PG-13) |
|
| 24 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 25 |
Immortal Beloved 1994, R) |
|
| 26 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 27 |
Children of Men 2006, R)
What a movie! Great directing by Cuaron! It's not the chef d'oeuvre of this year.... but wow... Quelle humanité, what a great novel also (written by P.D. James).. I want to read that book! |
|
| 28 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 29 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 30 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 31 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 32 |
The Hurricane 1999, R) |
|
| 33 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 34 |
Out of Africa 1985, PG) |
|
| 35 |
Downfall (Der Untergang) 2004, R) |
|
| 36 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 37 |
The Departed 2006, R) |
|
| 38 |
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003, R) |
|
| 39 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 40 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 41 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 42 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 43 |
Babel 2006, R) |
|
| 44 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 45 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 46 |
The Bucket List 2007, PG-13) |
|
| 47 |
Invictus 2009, PG-13) |
|
| 48 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 49 |
Modigliani 2004, R) |
|
| 50 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 51 |
The Last of the Mohicans 1992, R) |
|
| 52 |
The Cider House Rules 1999, PG-13) |
|
| 53 |
Slumdog Millionaire 2008, R) |
|
| 54 |
Mr. Holland's Opus 1995, PG) |
|
| 55 |
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) 2003, R) |
|
| 56 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |
|
| 57 |
JFK 1992, R) |
|
| 58 |
Incendies 2011, R) |
|
| 59 |
Inglourious Basterds 2009, R) |
|
| 60 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 61 |
The King's Speech 2010, PG-13) |
|
| 62 |
Mystic River 2003, R) |
|
| 63 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 64 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 65 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 66 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 67 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 68 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 69 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 70 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 71 |
Rosemary's Baby 1968, R) |
|
| 72 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG) |
|
| 73 |
Amen 2003, PG) |
|
| 74 |
Patch Adams 1998, PG-13) |
|
| 75 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 76 |
Burn After Reading 2008, R) |
|
| 77 |
Match Point 2005, R) |
|
| 78 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 79 |
The Lost City 2005, R) |
|
| 80 |
The Emperor's Club 2002, PG-13) |
|
| 81 |
House of Sand and Fog 2003, R) |
|
| 82 |
Scoop 2006, PG-13) |
|
| 83 |
Apollo 13 1995, PG) |
|
| 84 |
Scarface 1983, R) |
|
| 85 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 86 |
Milk 2008, R) |
|
| 87 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 88 |
Shake Hands with the Devil 2007, R) |
|
| 89 |
The English Patient 1996, R) |
|
| 90 |
The Queen 2006, PG-13) |
|
| 91 |
Into the Wild 2007, R) |
|
| 92 |
Inception 2010, PG-13) |
|
| 93 |
American Gangster 2007, R) |
|
| 94 |
The Kite Runner 2007, PG-13) |
|
| 95 |
La Vie en Rose (La Mome) 2007, PG-13) |
|
| 96 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 97 |
Scent of a Woman 1992, R) |
|
| 98 |
The Reader 2008, R) |
|
| 99 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 100 |
C.R.A.Z.Y. (Crazy) 2005, R) |




































































































