My Favorite Movies
| leoocunha's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Gold Rush 1925, Unrated) |
|
| 2 |
City Lights 1931, G) |
|
| 3 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 4 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 5 |
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959, Unrated) |
|
| 6 |
Psycho 1960, R) |
|
| 7 |
Black God, White Devil (Deus e o Diabo na Terra do Sol) 1964, PG-13) |
|
| 8 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 9 |
Midnight Cowboy 1969, R) |
|
| 10 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 11 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 12 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 13 |
Manhattan 1979, R) |
|
| 14 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 15 |
Le Bal (Ballando Ballando) 1983, Unrated) |
|
| 16 |
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991, R) |
|
| 17 |
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993, R) |
|
| 18 |
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003, R) |
|
| 19 |
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994, R) |
|
| 20 |
Hable con Ella (Talk to Her) 2002, R) |
|
| 21 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |





















