Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  LeonWolfram's Rating My Rating
1
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Best animated movie I have ever seen. A life-changing story with unforgettable characters and timeless music.
2
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
The Lion King 2 - Simba's Pride
A touching love story, a complex plot, clever dialogue and beautiful music meet in this undeservingly disregarded sequel.

Probably the most underrated movie ever.
3
The Constant Gardener 2005,  R)
The Constant Gardener
Probably the BEST movie I have ever seen.
4
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
Personal bliss.
5
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Incredible. The best movie of the year.
6
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva 1997,  Unrated)
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni  (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva
A triumph for animation and an anime classic with imagery so powerful that will surely stay sealed in the history books.
7
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
Perfect and emotional in its silliness.
8
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
Original, very clever, well cast, well acted, brilliantly directed.
9
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
Miles above competition in terms of character and humor. Too bad the animation wasn't top-notch.
10
Savior 1998,  R)
Savior
My favorite "war" movie. Harsh and with a heart.
11
Underworld 2003,  R)
Underworld
A smart action movie, directed with passion and style; scripted with brains and ambition.
12
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
This is as good as action sequence set pieces are ever going to get. Who the hell needs a coherent or even understandable plot?
13
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
Flawless.
14
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
Funny, gory and not as shallow as its sequel.
15
Versus 2000,  R)
Versus
Who needs a plot when you have insane martial arts, huge guns and slick posing?
16
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
Damn entertaining, stylish and clever.
17
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Excellent fantasy family movie in the spirit of the book. That and . . . you know, pure nostalgia.
18
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
Perfect followup, sequelitis free. With some minor flaws, this is still above most family movies regarding story, characters and laughs. It was also surprisingly epic and intense in its climax.
19
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
Excellent followup. Bigger, badder, faster.
20
Ladyhawke 1985,  PG-13)
Ladyhawke
A beautiful movie and one of the most touching love stories I've seen. Oh how I enjoyed thee.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments