Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  leona225's Rating My Rating
1
Ice Age 2002,  PG)
2
Beauty Shop 2005,  PG-13)
3
Because of Winn-Dixie 2005,  PG)
4
Bee Movie 2007,  PG)
5
Beethoven 1992,  PG)
6
Beethoven's 2nd 1993,  PG)
7
Beethoven's 3rd 2000,  G)
8
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006,  G)
9
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
10
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian 2009,  PG)
11
Turner and Hooch 1989,  PG)
12
Elf 2003,  PG)
13
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
14
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
(MOVIE ROMANCE)
15
Ella Enchanted 2004,  PG)
16
Fast & Furious 2009,  PG-13)
17
Just Friends 2005,  PG-13)
18
Hairspray 2007,  PG)
19
Just My Luck 2006,  PG-13)
20
Leroy & Stitch 2006,  G)
21
The Shaggy Dog 2006,  PG)
22
Aquamarine 2006,  PG)
23
Doogal 2004,  G)
24
Chicken Little 2005,  G)
25
Dr. Dolittle 3 2006,  PG)
26
Valiant 2005,  G)
27
The Indian in the Cupboard 1995,  PG)
28
Cinderella 1950,  G)
29
Enchanted 2007,  PG)
30
Shrek the Third 2007,  PG)
31
Hitch 2005,  PG-13)
32
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
33
A Cinderella Story 2004,  PG)
34
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
35
A Walk to Remember 2002,  PG)
36
The Incredibles 2004,  PG)
37
Finding Nemo 2003,  G)
38
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
39
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
40
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
41
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
42
Monsters vs. Aliens 2009,  PG)
43
Kung Fu Panda 2008,  PG)
44
Toy Story 1995,  G)
45
Bolt 2008,  PG)
46
Spider-Man 2002,  PG-13)
47
Braveheart 1995,  R)
48
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
49
King Kong 2005,  PG-13)
50
The Pacifier 2005,  PG)
51
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
52
Big Daddy 1999,  PG-13)
53
Shrek 2001,  PG)
54
Shrek 2 2004,  PG)
55
Love Actually 2003,  R)
56
Mary Poppins 1964,  G)
57
Stuart Little 2 2002,  PG)
58
Stuart Little 1999,  PG)
59
Night at the Museum 2006,  PG)
60
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
61
The Lion King 1994,  G)
62
Dumbo 1941,  G)
63
The Jungle Book 1967,  G)
64
The Princess Diaries 2001,  G)
65
Bambi 1942,  G)
66
Bad Boys II 2003,  R)
67
Lethal Weapon 2 1989,  R)
68
The Fifth Element 1997,  PG-13)
69
Over the Hedge 2006,  PG)
70
Bambi II 2006,  G)
71
The Goonies 1985,  PG)
72
Nanny McPhee 2006,  PG)
73
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
(ROMANCE)
74
Surf's Up 2007,  PG)
75
Lilo & Stitch 2003,  G)
76
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
77
Love and Basketball 2000,  PG-13)
78
Aladdin 1992,  G)
79
Serendipity 2001,  PG-13)
80
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
81
Brother Bear 2003,  G)
82
American Wedding 2003,  R)
83
Monsters, Inc. 2001,  G)
84
She's the Man 2006,  PG-13)
85
The Santa Clause 1994,  PG)
86
The Mask 1994,  PG-13)
87
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
88
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
89
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
90
Eight Below 2006,  PG)
91
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
92
Sydney White 2007,  PG-13)
93
The Parent Trap 1998,  PG)
94
Antz 1998,  PG)
95
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
96
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
97
Liar Liar 1997,  PG-13)
98
My Girl 2 1994,  PG)
99
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
100
The Game Plan 2007,  PG)
101
Just Married 2003,  PG-13)
102
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
103
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
104
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
105
American Pie 2 2001,  R)
106
Peter Pan 2003,  PG)
107
Superman Returns 2006,  PG-13)
108
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
109
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
110
Jumanji 1995,  PG)
111
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
112
G-Force 2009,  PG)
G-Force
AAD A REVIEW
113
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
114
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
115
Chicken Run 2000,  G)
116
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
117
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
118
Beauty and the Beast 1991,  G)
119
Toy Story 2 1999,  G)
120
Anastasia 1997,  G)
121
Pocahontas 1996,  G)
122
Bad Boys 1995,  R)
123
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
124
Daddy Day Care 2003,  PG)
125
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
126
50 First Dates 2004,  PG-13)
127
Shall We Dance 2004,  PG-13)
128
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
129
Legally Blonde 2001,  PG-13)
130
The Water Horse: Legend of the Deep 2007,  PG)
131
Magic in the Water 1995,  PG)
132
Ratatouille 2007,  G)
133
Flushed Away 2006,  PG)
134
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
(MOVIE ROMANCE)
135
The Aristocats 1970,  G)
136
George of the Jungle 1997,  PG)
137
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
138
Peter Pan 1953,  G)
139
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
140
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
141
Robin Hood 1973,  G)
142
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
How the Grinch Stole Christmas
( MOVIE COMEDY)
143
Pinocchio 1940,  G)
144
Happy Feet 2006,  PG)
145
Sleeping Beauty 1959,  G)
146
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
147
Lady and the Tramp 1955,  G)
148
Madagascar 2005,  PG)
149
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
150
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
151
Are We Done Yet? 2007,  PG)
152
The Last Mimzy 2007,  PG)
153
Tommy Boy 1995,  PG-13)
154
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch 2005,  PG)
155
Cats & Dogs 2001,  PG)
156
Angels in the Outfield 1994,  PG)
157
Hulk 2003,  PG-13)
158
Because I Said So 2007,  PG-13)
159
Tarzan II 2005,  G)
160
Tarzan 1999,  G)
161
Open Season 2006,  PG)
162
Open Season 2 2008,  PG)
163
Kung Fu Panda: Secrets of the Furious Five 2008,  G)
164
Nancy Drew 2007,  PG)
165
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
166
Meet the Robinsons 2007,  G)
167
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
168
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
169
The Fox and the Hound 1981,  G)
170
The Next Karate Kid 1994,  PG)
171
The Karate Kid, Part III 1989,  PG)
172
The Karate Kid 1984,  PG)
173
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
174
La Bella y la Bestia ,  G)
175
Home on the Range 2004,  PG)
176
Barnyard: The Original Party Animals 2006,  PG)
177
Fantasia 1940,  G)
178
Oliver & Company 1988,  G)
179
Baby Geniuses 1999,  PG)
180
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
181
3 Ninjas Kick Back 1994,  PG)
182
My Girl 1991,  PG)
183
Dr. Seuss - The Cat in the Hat 2003,  PG)
184
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
185
Jungle 2 Jungle 1997,  PG)
186
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
187
Curious George 2006,  G)
188
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
189
The Little Rascals 1994,  PG)
190
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
191
Daddy Day Camp 2007,  PG)
192
The Wild 2006,  G)
193
Pocahontas II - Journey to a New World 1998,  Unrated)
194
The Fox and the Hound 2 2006,  G)
195
All Dogs Go To Heaven 2 1996,  G)
196
Balto 1996,  G)
197
Balto II: Wolf Quest 2001,  G)
198
Balto III: Wings of Change 2004,  G)
199
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008,  G)
200
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
201
The Rescuers Down Under 1990,  G)
202
Looney Tunes: Back in Action 2003,  PG)
203
Baby's Day Out 1994,  PG)
204
Rookie of the Year 1993,  PG)
205
Cop and a Half 1993,  PG)
206
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
ADD A REVIEW
207
The Princess and the Frog 2009,  G)
The Princess and the Frog
ADD A REVIEW

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments