My Favorite Movies


  leo98's Rating My Rating
1
The General ,  Unrated)
2
Singin' in the Rain 1952,  G)
3
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
Claude Rains gives the performance of his life.
4
Citizen Kane 1941,  PG)
5
Quicksand (1950) 1950,  Unrated)
Quicksand (1950)
This low budget film noir is one of my guilty pleasures.
6
The Cameraman 1928,  Unrated)
7
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
Proof that good acting and a good script are more important than special effects.
8
A Hard Day's Night 1964,  G)
A Hard Day's Night
Best movie I've seen in it's first theatrical run.
9
Shanks 1974,  PG)
Shanks
A truly brilliant acting performance in an awful movie. A guilty pleasure!
10
New Faces of 1937 1937,  Unrated)
New Faces of 1937
Introduces many future stars.
11
The Gang's All Here 1943,  Unrated)
The Gang's All Here
Busby Berkeley at his wildest.
12
Hellzapoppin 1941,  Unrated)
Hellzapoppin
I truly bizarre movie. The opening is one of the wildest you'll see anywhere. Also includes a great jitterbug swing dance scene.
13
Imitation of Life 1934,  Unrated)
Imitation of Life
Much better than the 1959 remake!
14
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
15
Touch of Evil 1958,  PG-13)
16
Horse Feathers 1932,  Unrated)
17
The Bank Dick 1940,  Unrated)
18
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
19
City Lights 1931,  G)
20
A Face in the Crowd 1957,  Unrated)
A Face in the Crowd
Andy Griffith gives the perfomance of his life.
21
Stardust 2007,  PG-13)
22
The General 1926,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments