My Favorite Movies


  lennyd44's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
Inception 2010,  PG-13)
3
The Graduate 1967,  PG)
4
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
5
American Beauty 1999,  R)
6
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
One of the best revenge flicks and foreign films I've ever seen. Absolutely brilliant and definitely Park's best work. It's quite disturbing yet at the same time you can't take your eyes off the screen as story unfolds bit by bit leading to climax. Riveting cinematography that gives chilling and haunting atmosphere, supported by excellent performance from Min-sik Choi and Yu Ji-tae. A must see!
7
There Will Be Blood 2007,  R)
8
The Dark Knight 2008,  PG-13)
9
Wedding Crashers 2005,  R)
10
The Prestige 2006,  PG-13)
11
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
12
V for Vendetta 2006,  R)
13
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
14
The Departed 2006,  R)
15
Finding Nemo 2003,  G)
16
Little Miss Sunshine 2006,  R)
17
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
18
Memento 2000,  R)
19
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
Powerful political drama about arms dealing, assorted with dark humor and incredible story telling. One of Cage's best performance beside Adaptation and Raising Arizona. A thought provoking tale on morality, a must see. Evil prevails!
20
The Shining 1980,  R)
21
Blood Diamond 2006,  R)
22
Children of Men 2006,  R)
23
Office Space 1999,  R)
24
Seven (Se7en) 1995,  R)
25
Airplane! 1980,  PG)
26
Up 2009,  PG)
27
Being John Malkovich 1999,  R)
28
Gangs of New York 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments