My Favorite Movies
| Lennon405's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 2 |
Badlands 1973, PG) |
|
| 3 |
Der Blaue Engel (The Blue Angel) 1930, Unrated) |
|
| 4 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 5 |
Laura 1944, Unrated) |
|
| 6 |
La Strada (The Road) 1954, PG) |
|
| 7 |
Psycho 1960, R) |
|
| 8 |
The Conversation 1974, PG) |
|
| 9 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 10 |
Portrait of Jennie 1948, PG-13) |
|
| 11 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 12 |
Blood Simple 1984, R) |
|
| 13 |
Straw Dogs 1971, R) |
|
| 14 |
Quadrophenia 2001, R) |














