My Favorite Movies
| len4ik's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dirty Dancing - Havana Nights 2004, PG-13) |
|
| 2 |
The Lake House 2006, PG)
Wonderful movie! Great actors! It's like a fairy tale for adults! I've read here that it is just a stupid remake of "II Mare"... But, fortunately or unfortunately, I haven't seen this film and for me "The lake house" is one of the best romantic movies I have ever seen!.. Also, it is something very different from all those everyday romantic movies! I think this movie is worth watching, because it is very beautiful and unusual, it can cheer you up and calm you down... |
|
| 3 |
Just Like Heaven 2005, PG-13) |
|
| 4 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 5 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 6 |
Ever After: A Cinderella Story 1998, PG-13) |
|
| 7 |
Overboard 1987, PG) |
|
| 8 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 9 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 10 |
Legally Blonde 2001, PG-13) |
|
| 11 |
Miss Congeniality 2000, PG-13) |
|
| 12 |
The Princess Diaries 2001, G) |
|
| 13 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 14 |
Coming to America 1988, R) |
|
| 15 |
Anna and the King 1999, PG-13) |
|
| 16 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 17 |
A Cinderella Story 2004, PG) |
|
| 18 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 19 |
Pride and Prejudice , Unrated) |
|
| 20 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004, G) |
|
| 21 |
Roman Holiday 1953, Unrated) |
|
| 22 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 23 |
Corrina, Corrina 1994, PG) |
|
| 24 |
Made of Honor 2008, PG-13) |
|
| 25 |
Borrowed Hearts: A Holiday Romance 1997, Unrated) |
|
| 26 |
The Breakfast Club 1985, R) |


























