Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  leggettbr5's Rating My Rating
1
Kingdom of Heaven 2005,  R)
2
Gladiator 2000,  R)
3
The Passion of the Christ 2004,  R)
4
Take the Lead 2006,  PG-13)
5
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
6
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
7
Babel 2006,  R)
8
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
9
Ladder 49 2004,  PG-13)
10
50 First Dates 2004,  PG-13)
11
The Departed 2006,  R)
12
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
13
Blade Runner 1982,  R)
14
Black Hawk Down 2001,  R)
15
Blazing Saddles 1974,  R)
16
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
17
300 2007,  R)
18
Back to the Future Part II 1989,  PG)
19
Caddyshack 1980,  R)
20
Back to the Future 1985,  PG)
21
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
22
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
23
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
24
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
25
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
26
Clerks 1994,  R)
27
Back to the Future Part III 1990,  PG)
28
Clerks II 2006,  R)
29
Cool Runnings 1993,  PG)
30
Troy 2004,  R)
31
Chicago 2002,  PG-13)
32
Dreamgirls 2006,  PG-13)
33
Grease 1978,  PG)
34
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
35
Elf 2003,  PG)
36
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
37
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
38
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
seen it at Walt
Disney in
Orlando, FL.
39
Forrest Gump 1994,  PG-13)
40
Four Brothers 2005,  R)
41
Full Metal Jacket 1987,  R)
42
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
43
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
44
Good Will Hunting 1997,  R)
45
Half Baked 1998,  R)
46
Happy Feet 2006,  PG)
47
Independence Day 1996,  PG-13)
48
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
49
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
50
It's a Wonderful Life 1946,  G)
51
King Arthur 2004,  PG-13)
52
Jurassic Park 1993,  PG-13)
53
Jaws 1975,  PG)
54
Legally Blonde 2001,  PG-13)
55
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
56
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
57
Little Miss Sunshine 2006,  R)
58
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
59
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
60
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
61
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
62
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
63
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
64
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
65
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
66
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
67
Platoon 1986,  R)
68
Pretty Woman 1990,  R)
69
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
70
Pulp Fiction 1994,  R)
71
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
72
Reservoir Dogs 1992,  R)
73
Rocky 1976,  PG)
74
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
75
Rocky Balboa 2006,  PG)
76
Rocky II 1979,  PG)
77
Rocky III 1982,  PG)
78
Rocky IV 1985,  PG)
79
Requiem for a Dream 2000,  R)
80
Saving Private Ryan 1998,  R)
81
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
82
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
83
Spaceballs 1987,  PG)
84
Superman Returns 2006,  PG-13)
85
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
86
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
87
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
88
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
89
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
90
The Fifth Element 1997,  PG-13)
91
The Lord of the Rings 1978,  PG)
92
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
93
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
seen it on the big screen
94
The Patriot 2000,  R)
95
The Mask 1994,  PG-13)
96
The Matrix 1999,  R)
97
The Matrix Reloaded 2003,  R)
98
The Matrix Revolutions 2003,  R)
99
The Waterboy 1998,  PG-13)
100
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
101
Top Gun 1986,  PG)
102
Toy Story 1995,  G)
103
Transformers 2007,  PG-13)
104
True Romance 1993,  R)
105
War of the Worlds 2005,  PG-13)
106
Walk the Line 2005,  PG-13)
107
Wedding Crashers 2005,  R)
108
We Were Soldiers 2002,  R)
109
You've Got Mail 1998,  PG)
110
XXX 2002,  PG-13)
111
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
112
Wayne's World 1992,  PG-13)
113
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
114
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
115
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
116
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
117
The Quick and the Dead (1987) 2004,  R)
118
Soylent Green 1973,  PG)
119
Spartacus 1960,  PG-13)
120
Big Wednesday 1978,  PG)
121
The Endless Summer 1966,  G)
122
The Endless Summer 2 - The Journey Continues 1994,  PG)
123
Beach Boys - In London 1964,  Unrated)
124
Muscle Beach Party 1964,  Unrated)
125
Beach Girls 2005,  Unrated)
126
South Beach Dreams 2006,  Unrated)
127
Dance Party USA 2006,  Unrated)
128
Ride the Wild Surf 1964,  Unrated)
129
Surf School 2006,  R)
130
Point Break 1991,  R)
131
North Shore 1987,  PG)
132
Wet and Wild Summer! (Exchange Lifeguards) 1993,  R)
133
Blue Hawaii 1961,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments