Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  legendzman's Rating My Rating
1
Blade 1998,  R)
Blade
Simply Put it was perfect!!!
2
Blade II 2002,  R)
Blade II
Loved it my Favorite out of the Trilogy!
3
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
Loved seeing Blade again but had more Laughs & less Kicking Butt.
4
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
fighting Great FX,, It's a Milestone that will be remembered in Movie history.
5
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
Once again fighting Good FX equal I Love this!!!
6
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
Loved it!!!!!
7
The Matrix Revisited 2001,  Unrated)
The Matrix Revisited
Everything the Matrix has plus more!!!!
8
Returner (Ritana) 2002,  R)
Returner (Ritana)
Man it's Like a Matrix Martial arts Sci-Fi Shooter!!! A Must see.
9
Stargate 1994,  PG-13)
Stargate
This Movie started the STARGATE Saga,,,, a Must see to understand the start of it all.
10
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
Star Trek: The Motion Picture
Everything you could ever love about Trek.
11
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
The Borg are Back and you get a History Lesson at the same time!!!
12
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
Everyone Loves this Movie.
13
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
Star Trek III - The Search for Spock
The Klingons Come to let you know they are a Force to be considered!!!!
14
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
Mortal Kombat
Way Cool,, I got to see all my favs of the video game!!!
15
Mortal Kombat: Annihilation 1997,  PG-13)
Mortal Kombat: Annihilation
Not as good as the original but it's always good to see sinceless Violence!!!
16
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Well worth the wait of waiting for Comic to Movie adaption
17
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
The Best Trilogy of Super Hero Movies
18
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
A must see,, Great Movie is all I can say!!!
19
Men in Black II 2002,  PG-13)
Men in Black II
Not as Good as the original but still great Movie
20
300 2007,  R)
300
Wathc this one Again,,& Again & Again & Again & Again,,,etc.
21
Hulk 2003,  PG-13)
Hulk
Best Super Hero to Movie ever done Stayed on the Original Story very well for a Movie!!!! A must see to see the Hulk he was ment to be!!!
22
The Death of the Incredible Hulk 1990,  Unrated)
The Death of the Incredible Hulk
If you liked the series you will love this Closing element with Bill Bixby!!! Putting a Cap on a great Morality series.
23
Daredevil 2003,  PG-13)
Daredevil
Could of been much better but all in all not bad
24
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
The Way Batman was ment to be!!!
25
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
Batman: Mask Of The Phantasm
Taking a Page out of One of the Graphic novels if you read the book you'll know.
26
Batman Beyond - The Movie 1999,  Unrated)
Batman Beyond - The Movie
You'll Love the new Batman!!!
27
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
Great Movie the Reboot worked for Marvel the Effects are much better and the Story is Good Go see this Movie if your a Fan and even if your not a Fan!!! Good Times!!!!!!!!
28
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
Super Movie Played True to the Comic with the Origin of the Surfer!!! A Must see for Comic book fans!!!
29
Captain America: The First Avenger 2011,  PG-13)
Captain America: The First Avenger
Loved this Movie Marvel done a Great Job of bring the Character to life. They Stuck true to caps origins Go Marvel!
30
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
X-Men Origins - Wolverine
Marvel Fans This one is going to be Good!!!!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments