My Favorite Movies


  legendmaster's Rating My Rating
1
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
2
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
3
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
4
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
5
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
6
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
7
Friday the 13th 1980,  R)
8
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
9
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
10
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
11
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
12
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
13
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
14
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
15
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
16
Freddy vs. Jason 2003,  R)
17
Night of the Living Dead 1968,  R)
18
Night of the Living Dead 1990,  R)
19
Dawn of the Dead 2004,  R)
20
Dawn of the Dead 1978,  R)
21
Day of the Dead 1985,  Unrated)
22
Land of the Dead 2005,  R)
23
Halloween 1978,  R)
24
Halloween II 1981,  R)
25
Halloween III - Season of the Witch 1982,  R)
26
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
27
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
28
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
29
Halloween H2O 1998,  R)
30
Halloween - Resurrection 2002,  R)
31
Halloween 2007,  R)
32
Dracula 1931,  Unrated)
33
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
34
Shadow of the Vampire 2000,  R)
35
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
36
Frankenstein 1931,  Unrated)
37
The Wolf Man 1941,  Unrated)
38
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
39
Bad Taste 1987,  R)
40
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 1996,  R)
41
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
42
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
43
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
44
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III 1990,  R)
45
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) 1994,  R)
46
Texas Chainsaw Massacre: A Family Portrait 1988,  Unrated)
47
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
48
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
49
Hellraiser 1987,  R)
50
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
51
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
52
Hellraiser - Inferno 2000,  R)
53
Hellraiser - Bloodline 1996,  R)
54
Hellraiser VI - Hellseeker 2001,  R)
55
Hellraiser - Deader 2004,  R)
56
Hellraiser - Hellworld 2005,  R)
57
The Birds 1963,  PG-13)
58
The Evil Dead 1981,  R)
59
Evil Dead 2 1987,  R)
60
Army of Darkness 1993,  R)
61
Psycho 1998,  R)
62
Psycho 1960,  R)
63
Psycho II 1983,  R)
64
Psycho III 1986,  R)
65
Psycho IV: The Beginning 1990,  R)
66
Child's Play 1988,  R)
67
Child's Play 2 1990,  R)
68
Child's Play 3 1991,  R)
69
Bride of Chucky 1998,  R)
70
Seed Of Chucky 2004,  R)
71
The Bad Seed 1956,  Unrated)
72
Creature from the Black Lagoon 1954,  Unrated)
73
House On Haunted Hill 1959,  PG)
74
House on Haunted Hill 1999,  R)
75
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
76
Oldboy 2004,  R)
77
Phantasm 1979,  R)
78
Phantasm II 1988,  R)
79
Phantasm III: Lord of the Dead 1994,  R)
80
Phantasm IV: Oblivion 1998,  R)
81
Puppet Master 1989,  R)
82
Puppet Master II (Puppet Master 2: His Unholy Creations) 1991,  R)
83
Puppet Master III: Toulon's Revenge 1991,  R)
84
Puppet Master V (Puppet Master 5: The Final Chapter) 1994,  R)
85
Curse of the Puppet Master 1998,  R)
86
Retro Puppet Master (Puppet Master 7) 1999,  PG-13)
87
Puppet Master: The Legacy 2003,  Unrated)
88
Puppet Master vs Demonic Toys (Demonic Toys 3) 2004,  Unrated)
89
Phantom Of The Opera 1925,  Unrated)
90
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
91
They Live 1988,  R)
92
The Ring 2002,  PG-13)
93
The Ring Two 2005,  PG-13)
94
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
95
Ringu 2 (Ring 2) 1999,  Unrated)
96
Wes Craven Presents Wishmaster 1997,  R)
97
Wishmaster 2: Evil Never Dies 1999,  R)
98
Wishmaster 3 - Beyond the Gates of Hell 2001,  R)
99
Wishmaster 4: The Prophecy Fulfilled 2002,  R)
100
Poltergeist 1982,  PG)
101
Poltergeist II: the Other Side 1986,  PG-13)
102
Poltergeist III 1988,  PG-13)
103
An American Werewolf in London 1981,  R)
104
Resident Evil 2002,  R)
105
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
106
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
107
Silent Hill 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments