My Favorite Movies


  legendaryvik's Rating My Rating
1
Underworld 2003,  R)
2
The Punisher 2004,  R)
3
Swordfish 2001,  R)
4
Broken Arrow 1996,  R)
5
The General's Daughter 1999,  R)
6
Lucky Numbers 2000,  R)
7
Blow Out 1981,  R)
8
Eyes of an Angel (The Tender) 1991,  PG-13)
9
The Experts 1989,  PG-13)
10
Moment by Moment 1978,  R)
11
Saturday Night Fever 1977,  R)
12
Ladder 49 2004,  PG-13)
13
Bolt 2008,  PG)
14
Face/Off 1997,  R)
15
Constantine 2005,  R)
16
The Lake House 2006,  PG)
17
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
GOOD
18
Speed 1994,  R)
19
The Devil's Advocate 1997,  R)
20
Point Break 1991,  R)
21
Sweet November 2001,  PG-13)
22
Chain Reaction 1996,  PG-13)
23
The Prince of Pennsylvania 1988,  R)
24
The Burly Man Chronicles 2004,  Unrated)
25
River's Edge 1986,  R)
26
Brotherhood of Justice 1986,  Unrated)
27
Youngblood 1986,  R)
28
Little Buddha 1994,  PG)
29
The Night Before 1988,  PG-13)
30
Seven Pounds 2008,  PG-13)
31
Men in Black 1997,  PG-13)
32
Men in Black II 2002,  PG-13)
33
I, Robot 2004,  PG-13)
34
Bad Boys 1995,  R)
35
Ali 2001,  R)
36
Enemy of the State 1998,  R)
37
Six Degrees of Separation 1993,  R)
38
A Closer Walk 2003,  Unrated)
39
On the Assassination of the President 2007,  Unrated)
40
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
41
The Rock 1996,  R)
42
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
43
Dragonheart 1986,  PG-13)
44
Entrapment 1999,  PG-13)
45
First Knight 1995,  PG-13)
46
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
47
The Untouchables 1987,  R)
48
Thunderball 1965,  PG)
49
You Only Live Twice 1967,  PG)
50
Rising Sun 1993,  R)
51
Playing by Heart 1998,  R)
52
A Bridge Too Far 1977,  R)
53
Family Business 1989,  R)
54
A Good Man in Africa 1993,  R)
55
Sword of the Valiant - The Legend of Sir Gawain and the Green Knight 1983,  PG)
56
Outland 1981,  R)
57
Medicine Man 1992,  PG-13)
58
The Avengers 1998,  PG-13)
59
The Naked Cage 1986,  R)
60
The Weather Man 2005,  R)
61
Die Another Day 2002,  PG-13)
62
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
63
GoldenEye 1995,  PG-13)
64
Dante's Peak 1997,  PG-13)
65
Whaledreamers 2008,  Unrated)
66
After the Sunset 2004,  PG-13)
67
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
68
Laws of Attraction 2004,  PG-13)
69
The Lawnmower Man 1992,  R)
70
Seraphim Falls 2006,  R)
71
Robinson Crusoe 1996,  PG-13)
72
Detonator (Death Train) 1993,  R)
73
Live Wire 1992,  R)
74
Grey Owl 1999,  PG-13)
75
The Seven Wonders of the Ancient World 1990,  Unrated)
76
Around the World in 80 Days 1989,  G)
77
The Broken Chain 1994,  Unrated)
78
Detonator 2003,  R)
79
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
GOOD
80
We Were Soldiers 2002,  R)
81
Apocalypto 2006,  R)
82
Lethal Weapon 1987,  R)
83
What Women Want 2000,  PG-13)
84
Lethal Weapon 2 1989,  R)
85
Lethal Weapon 3 1992,  R)
86
Payback 1999,  R)
87
Maverick 1994,  PG)
88
Bird on a Wire 1990,  PG-13)
89
Conspiracy Theory 1997,  R)
90
Hamlet 1990,  PG)
91
The Year of Living Dangerously 1982,  PG)
92
Edge of Darkness 2010,  R)
93
Attack Force Z (The Z Men) 1982,  Unrated)
94
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
95
Mission Impossible 1996,  PG-13)
96
Top Gun 1986,  PG)
97
The Last Samurai 2003,  R)
98
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
GOOD
99
Interview with the Vampire 1994,  R)
100
Vanilla Sky 2001,  R)
101
Magnolia 1999,  R)
102
Days of Thunder 1990,  PG-13)
103
Lions for Lambs 2007,  R)
104
Legend 1986,  PG)
105
The Color of Money 1986,  R)
106
The Firm 1993,  R)
107
Dennis the Menace: Cruise Control 2003,  Unrated)
108
Valkyrie 2008,  PG-13)
109
Righteous Kill 2008,  R)
110
88 Minutes 2007,  R)
111
The Godfather 1972,  R)
112
The Godfather, Part II 1974,  R)
113
The Godfather, Part III 1990,  R)
114
Insomnia 2002,  R)
115
Heat 1995,  R)
116
Two For the Money 2005,  R)
117
The Recruit 2003,  PG-13)
118
Scent of a Woman 1992,  R)
119
The Insider 1999,  R)
120
Carlito's Way 1993,  R)
121
...And Justice For All 1979,  R)
122
William Shakespeare's The Merchant of Venice 2004,  R)
123
Sea of Love 1989,  R)
124
People I Know 2002,  R)
125
Bobby Deerfield (Heaven Has No Favorites) 1977,  PG)
126
Revolution 1985,  PG)
127
The Panic in Needle Park 1971,  R)
128
Mary, Mother of Christ 2010,  Unrated)
129
Pitch 1997,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments