My Favorite Movies


  leeny312's Rating My Rating
1
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
Makes you want to talk to old friends.
A classic!
2
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
Funny stuff
3
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Everyone should see this!
4
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
I know every line. An outstanding movie!!!
5
History of the World -- Part I 1981,  R)
History of the World -- Part I
"Don't get saucy with me, Bernaise."
6
Lost In Translation 2003,  R)
7
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
I love this movie and it has a great soundtrack!
8
Man on Fire 2004,  R)
9
Clerks 1994,  R)
Clerks
37!
10
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
I love this movie
11
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
kunichiwa bitches
12
The Jungle Book 1967,  G)
13
The Birdcage 1996,  R)
14
The Lion King 1994,  G)
15
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
One of my favorite Disney movies!
16
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
17
Singin' in the Rain 1952,  G)
18
Peter Pan 1953,  G)
19
101 Dalmatians 1961,  G)
20
The Fox and the Hound 1981,  G)
21
Merlin 1998,  PG)
Merlin
I love this movie
22
Pulp Fiction 1994,  R)
23
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
One of my favorites
24
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
25
Lord of the Flies 1963,  Unrated)
Lord of the Flies
The book is incredible and so is the movie. The beginning credits are captivating with the transition of the civilized boys in the classroom to the over powering barbarism of WW II with the lulling and then truculent sounds of drums. Also, the cinematography is prime, not flashy and it emanates such realism throughout the film. I think Golding would be very pleased with this adaptation of his highly regarded novel.
26
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
Yo amo esta película ~ Yeah, this movie is so good that I did my review in Spanish, WHAT WHAT?
27
Forrest Gump 1994,  PG-13)
28
Annie Hall 1977,  PG)
Annie Hall
One of the best movies ever!!!!
29
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
Vould you like a roll in ze hay?
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
31
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
32
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
LOTR rox my sox
33
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
"Why am I Mr. Pink?"
34
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
Rashômon (Rashomon) (In the Woods)
Powerful, philosophically and emotionally.
35
The Harder They Come 1972,  R)
The Harder They Come
This "midnight flick" tells of the journey of a good man into a corrupt world searching for purpose and identity. The film is one of the first to have an honest portrayal of life in Jamaica. The music is great + it tells the story on its own.
36
Monty Python Live at the Hollywood Bowl 1982,  R)
37
West Side Story 1961,  PG)
38
Harvey 1950,  Unrated)
39
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
I freaking love jp and I am not ashamed to say it
40
Mulan 1998,  G)
41
Casablanca 1942,  PG)
42
Casino Royale 1967,  G)
43
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
44
The Long, Hot Summer 1958,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments