Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  leeangel12's Rating My Rating
1
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
2
Big Momma's House 2000,  PG-13)
3
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004,  Unrated)
4
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
5
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
6
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001,  Unrated)
7
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
8
Date Movie 2006,  PG-13)
9
Scary Movie 2000,  R)
10
Scary Movie 2 2001,  R)
11
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
12
The Fairly Odd Parents - Scary Godparents 2002,  Unrated)
13
The Even Stevens Movie 2003,  G)
14
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
15
Yu-Gi-Oh! - The Movie (Yûgiô: Gekijô-ban) 2004,  PG)
16
Pokemon - The Movie 2000 2000,  G)
17
Pokemon 3: The Movie 2001,  G)
18
Pokémon 4Ever 2002,  G)
19
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew 1999,  G)
20
Pokemon Heroes 2003,  G)
21
Pokemon - Jirachi Wish Maker 2004,  Unrated)
22
Pokemon - Destiny Deoxys 2005,  Unrated)
23
Pokemon - Mewtwo Returns 1997,  Unrated)
24
Pokemon - The Adventures in the Orange Islands 2002,  G)
25
Saw III 2006,  R)
26
Saw II 2005,  R)
27
Cardcaptor Sakura - The Movie 2 - The Sealed Card 2003,  Unrated)
28
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
i love it
29
A Cinderella Story 2004,  PG)
30
Cinderella 1950,  G)
31
Cinderella 1994,  G)
32
Kim Possible: A Sitch in Time 2003,  G)
33
Kim Possible: So the Drama 2005,  G)
34
Cow Belles i ,  G)
35
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
36
She's the Man 2006,  PG-13)
37
Stick It 2006,  PG)
38
The Prince and Me 2004,  PG)
39
The Prince and Me 2 2005,  PG)
40
Click 2006,  PG-13)
41
Sailor Moon S 2004,  Unrated)
42
Sailor Moon S 2001,  Unrated)
43
Sailor Moon SuperS 2002,  Unrated)
44
Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice 1994,  PG-13)
45
Sailor Moon Super S the Movie: Black Dream Hole 1995,  Unrated)
46
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose 2000,  PG-13)
47
Open Season 2006,  PG)
48
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
49
The Mummy 1999,  PG-13)
50
Underworld 2003,  R)
51
Underworld: Evolution 2006,  R)
52
Matilda 1996,  PG)
53
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
54
Legally Blonde 2001,  PG-13)
55
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
56
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
57
Scream 3 2000,  R)
58
Scream 1996,  R)
59
Scream 2 1997,  R)
60
Hoodwinked 2006,  PG)
61
Final Destination 2000,  R)
62
Final Destination 2 2003,  R)
63
Final Destination 3 2006,  R)
64
Failure to Launch 2006,  PG-13)
65
Not Another Teen Movie 2001,  R)
66
Teen Titans: Trouble in Tokyo 2006,  Unrated)
67
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
68
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
69
Eurotrip 2004,  R)
70
My Girl 1991,  PG)
71
My Girl 2 1994,  PG)
72
Spider-Man 2002,  PG-13)
73
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
74
Little Nicky 2000,  PG-13)
75
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
76
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
77
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
78
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
79
101 Dalmatians 1961,  G)
80
101 Dalmatians II - Patch's London Adventure 2003,  G)
81
Bring It On 2000,  PG-13)
82
Bring It On Again 2004,  PG-13)
83
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
84
Anastasia 1997,  G)
85
Blade: Trinity 2004,  R)
86
Blade 1998,  R)
87
American Wedding 2003,  R)
88
American Pie 1999,  R)
89
American Pie 2 2001,  R)
90
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
91
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
92
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
93
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
94
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
95
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
96
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
97
The Little Mermaid 1989,  G)
98
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
99
Resident Evil 2002,  R)
100
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
101
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
102
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
103
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
104
The Lion King 1994,  G)
105
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
106
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
107
What a Girl Wants 2003,  PG)
108
Madagascar 2005,  PG)
109
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
110
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
111
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
112
Anaconda 1997,  PG-13)
113
Hulk 2003,  PG-13)
114
Aeon Flux 2005,  PG-13)
115
Big Fat Liar 2002,  PG)
116
Beetlejuice 1988,  PG)
117
Pocahontas 1996,  G)
118
Pocahontas II - Journey to a New World 1998,  Unrated)
119
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
120
Men in Black 1997,  PG-13)
121
Men in Black II 2002,  PG-13)
122
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
123
Wild Wild West 1999,  PG-13)
124
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
125
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
126
Are We There Yet? 2003,  PG)
127
Daredevil 2003,  PG-13)
128
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
129
Clueless 1995,  PG-13)
130
House of Wax 1953,  Unrated)
131
Mulan 1998,  G)
132
Mulan II 2004,  G)
133
The Pink Panther 2006,  PG)
134
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
135
Bewitched 2005,  PG-13)
136
Last Holiday 2006,  PG-13)
137
Hocus Pocus 1993,  PG)
138
New York Minute 2004,  PG)
139
Eight Below 2006,  PG)
140
Taxi 2004,  PG-13)
141
Taxi 2 2000,  Unrated)
142
Taxi 3 2003,  Unrated)
143
Evil Dead 2 1987,  R)
144
Freddy vs. Jason 2003,  R)
145
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
146
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
147
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
148
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
149
Spongebob Squarepants - Spongebob Goes Prehistoric 2004,  Unrated)
150
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
151
Sky High 2003,  R)
152
Treasure Planet 2002,  PG)
153
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
154
FernGully 2 - The Magical Rescue 1992,  G)
155
Elektra 2005,  PG-13)
156
Snow Dogs 2002,  PG)
157
Bride of Chucky 1998,  R)
158
Seed Of Chucky 2004,  R)
159
Halloween H2O 1998,  R)
160
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
161
Spirited Away 2001,  PG)
162
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
163
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
164
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
165
The Perfect Man 2005,  PG)
166
Spice World 1997,  PG)
167
Saved! 2003,  PG-13)
168
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
169
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
170
Beauty and the Beast 1986,  G)
171
The Evil Dead 1981,  R)
172
Josie and the Pussycats 2001,  PG-13)
173
Casper Meets Wendy 1998,  PG)
174
Mean Girls 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments