My Favorite Movies
My favourite films; being extended daily.
| lecra2's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Across the Universe 2007, PG-13) |
|
| 2 |
24 Hour Party People 2002, R) |
|
| 3 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 4 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 5 |
Factory Girl 2006, R) |
|
| 6 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 7 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 8 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 9 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 10 |
Death Proof 2007, R) |
|
| 11 |
Sin City 2005, R) |
|
| 12 |
The Squid and the Whale 2006, R) |
|
| 13 |
Thumbsucker 2005, R) |
|
| 14 |
Elephant 2003, R) |
|
| 15 |
2:37 2006, Unrated) |
|
| 16 |
Perfume: The Story of a Murderer 2006, R) |
|
| 17 |
Marie Antoinette 2006, PG-13) |
|
| 18 |
Zodiac 2007, R) |
|
| 19 |
Secret Window 2004, PG-13) |
|
| 20 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 21 |
Planet of the Apes 2001, PG-13) |
|
| 22 |
The Departed 2006, R) |
|
| 23 |
The Virgin Suicides 1999, R) |
|
| 24 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 25 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 26 |
Ghost World 2001, R) |
|
| 27 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 28 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 29 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 30 |
V for Vendetta 2006, R) |






























