My Favorite Movies


  leandrofort87's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange 1971,  R)
2
Requiem for a Dream 2000,  R)
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
4
Pan's Labyrinth 2006,  R)
5
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
6
Volver 2006,  R)
7
The Dark Knight 2008,  PG-13)
8
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
9
Hannibal Rising 2007,  R)
10
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
11
The Others 2001,  PG-13)
12
Casino Royale 2006,  PG-13)
13
Zuzu Angel 2006,  Unrated)
14
The Silence of the Lambs 1991,  R)
15
Caligula 1979,  R)
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
19
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
21
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
22
The Butterfly Effect 2004,  R)
23
Macbeth 2006,  Unrated)
24
Constantine 2005,  R)
25
I Am Legend 2007,  PG-13)
26
The Shining 1980,  R)
27
The Omen 2006,  R)
28
Carrie 1976,  R)
29
Interview with the Vampire 1994,  R)
30
The Exorcist 1973,  R)
31
Equilibrium 2002,  R)
32
Inglourious Basterds 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments