My Favorite Movies


  LeanbhCorKra's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Probly my fave movie..its jus incredible..
2
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
this movie was so funny...i think of parts of this movie sometimes and laugh out loud and it makes people think i'm crazy..
3
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
This movie was brilliant..i loved it ! just dont watch the sequel, it was highly, highly disappointing...
4
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
This movie is great..im not one for musicals or any kind of singy movie (except the rocky horror picture show) but i like this..
5
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
about 100 times better than your conventional love story...
6
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
awesome..so awesome
7
A Clockwork Orange 1971,  R)
8
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
LOVE IT !
9
Saw 2004,  R)
10
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
11
Saw II 2005,  R)
12
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
13
Blow 2001,  R)
14
Saw III 2006,  R)
15
The Big Lebowski 1998,  R)
16
Pulp Fiction 1994,  R)
17
This Is Spinal Tap 1984,  R)
18
American Beauty 1999,  R)
19
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
one of my all time favourites
20
The Thing 1982,  R)
The Thing
Love this film :D
21
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
seen this about 20 times and still havent got sick of it
22
About a Boy 2002,  PG-13)
23
Pi 1998,  R)
Pi
I love this film
24
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
awesome
25
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
Great film..I loved it..I haven't seen a movie this good in a while..It has such an amazing atmosphere the whole way through..The acting was brilliant, the score was perfectingly fitting, and the effects were impressive..The future scenes in particular were incredible..

I even watched the special features on the DVD, which i really dont do that often..What I found even more impressive was the fact that they used no CGI to produce the nebula and dying star..They were done by filming up-close chemical reactions..

Its one of those films that you find initially confusing, but after you've seen it and think about parts of the film and the signifigance of different things in the movie, you take something away from it..
The movie gave me a feeling of sort of..lightness and happiness..
A seriously brilliant movie, in every sense of the word..
26
Closer 2004,  R)
Closer
This movie was incredible..brutally honest & emotionally accurate..brilliant film..

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments