My Favorite Movies


  leaflibrary's Rating My Rating
1
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
2
Valerie and Her Week of Wonders 1970,  Unrated)
3
Yozhik v Tumane (Yozik in the Fog) (The Hedgehog in the Mist) 1975,  Unrated)
4
Harold and Maude 1971,  PG)
Harold and Maude
This has been my favorite movie since I was a kid. I want Harold to be my boyfriend.
5
Wendy and Lucy 2008,  R)
6
All the Real Girls 2003,  R)
7
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
8
Aladdin 1992,  G)
9
Beauty and the Beast 1991,  G)
10
Juno 2007,  PG-13)
11
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
12
My Neighbor Totoro 1988,  G)
13
Fantastic Mr. Fox 2009,  PG)
14
Ghost World 2001,  R)
Ghost World
Really good! Worth watching AND reading the original.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments