My Favorite Movies


  leadingman89's Rating My Rating
1
Heat 1995,  R)
Heat
Truely amazing film, with the two greatest screen actors of all time!
2
Munich 2005,  R)
Munich
Incredible film!
Possibly Steven Spielbergs greatest film in my opinion. Great acting, and based on real eventsfrom the Munich massacre of the 1970's. Can be disturbing in parts!
Incredible film making
3
Scarface 1983,  R)
4
The Leading Man 1996,  R)
5
No Looking Back 1998,  R)
6
15 Minutes 2001,  R)
7
Patriot Games 1992,  R)
8
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
One of the best films of the 1980's. Michael J.Fox is superb as Marty Mcfly. It has everything you could want out of a film! Awesome!!!
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
12
The Departed 2006,  R)
The Departed
Excellent film. Fantastic acting by all. Martin Scorsese is the man!
I'm not a big Dicaprio fan, but he is excellent in this. Well worth watching!
13
Bravo Two Zero 1999,  R)
Bravo Two Zero
Based on actual events of Andy Mcnab and his team of SAS soldiers, who are dropped behind enemy lines in Iraq in January 1991 to take out Saddam Hussein's scud missiles. Only 5 out of the 8 returned home. Amazing film, with fantastic performances from all, especially Sean Bean.
14
The Untouchables 1987,  R)
15
Black Rain 1989,  R)
16
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
Only one word to descibe this move..."Breathtaking"!
17
The Deer Hunter 1978,  R)
18
Taxi Driver 1976,  R)
19
Witchboard 1985,  R)
20
Good Will Hunting 1997,  R)
21
Point Break 1991,  R)
22
My Life 1993,  PG-13)
23
Cold Mountain 2003,  R)
24
Seven (Se7en) 1995,  R)
25
The Green Mile 1999,  R)
26
The Shawshank Redemption 1994,  R)
27
Dirty Rotten Scoundrels 1988,  PG)
28
Parenthood 1989,  PG-13)
29
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
30
L.A. Story 1991,  PG-13)
31
Big Fish 2004,  PG-13)
32
Never Cry Wolf 1983,  PG)
33
Excalibur 1981,  R)
34
Collateral 2004,  R)
35
Saving Private Ryan 1998,  R)
36
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
37
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
38
Innerspace 1987,  PG)
39
Pure Luck 1991,  PG)
40
Lethal Weapon 1987,  R)
41
Lethal Weapon 4 1998,  R)
42
Lethal Weapon 3 1992,  R)
43
Lethal Weapon 2 1989,  R)
44
U-571 2000,  PG-13)
45
We Were Soldiers 2002,  R)
46
Casualties of War 1989,  R)
47
We're No Angels 1989,  PG-13)
48
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
This movie has everything for the kid at heart. Action, romance, comedy, strange creatures. Its a must for people who love fantasy/fairy tales!. Its an oldie but its definately a goody!!
49
Bull Durham 1988,  R)
50
Meet the Parents 2000,  PG-13)
51
There's Something About Mary 1998,  R)
52
Ghostbusters 1984,  PG)
53
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
Wasn't disappointed when watching this. Found it very entertaining. The acting was very good, especially Kate Winslet and Jude Law. The film is probably more for the girls than the boys but, hey, i have been known to like "Chick Flicks".
54
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
55
Doc Hollywood 1991,  PG-13)
56
The Secret of My Success 1987,  PG-13)
57
For Love Or Money 1993,  PG)
For Love Or Money
I love this film. I'm a big fan of Michael J. Fox as well. Its a great film. I highly recommend it!
One of my favourites
58
The Hard Way 1991,  R)
The Hard Way
An actor goes to pretend to be a undercover detective, so as to prepare for a movie role. James Woods and Michael J. Fox are superb!
A hilarious film
59
Teen Wolf 1985,  PG)
Teen Wolf
Great film from the 80's. Michael J. Fox as a werewolf playing basketball! Genius! lol
60
Kuffs 1992,  PG-13)
Kuffs
A very underrated movie. Christian slater takes over his brothers police specials after he's murdered. Has everything. Action, comedy, romance!
A seriously good film!
61
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
I think everyone must know this film. Its great. The only problem i had was hearing Robin Hood with an American accent! lol
62
Untamed Heart 1993,  PG-13)
63
Donnie Brasco 1997,  R)
Donnie Brasco
Two incredible actors, based on a true story of an undercover FBI agent infiltrating and joining the mob. One of Johnny Depp's finest roles to date!
If you like Goodfellas, Casino and other similar films, you'll be sure to love this!
64
American Beauty 1999,  R)
65
L.A. Confidential 1997,  R)
66
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
67
Armageddon 1998,  PG-13)
68
Die Hard 1988,  R)
69
The Last Boy Scout 1991,  R)
70
Funny Farm 1988,  PG)
71
Road House 1989,  R)
Road House
Great 80's film. Swayze at his best. Helps a small town get rid of a the local bad guy. Oh and he's a Cooler! lol

"It's my way or the highway"
72
Ghost 1990,  PG-13)
73
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
I must have seen this movie a million times, and it still scares the crap out of me everytime! lol
And i'm 26 as well! lol
Grerat movie!
74
Willow 1988,  PG)
75
Renegades 1989,  R)
76
Young Guns 1988,  R)
77
Warlock 1988,  R)
78
City of Angels 1998,  PG-13)
79
Swordfish 2001,  R)
80
Shout 1991,  PG-13)
Shout
Not a very well known film. If you like rock n roll, this movie is for you. Also stars a very young Heather Graham!
81
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
Very funny movie. Ben Stiller is a hilarious guy in most roles but this is right up there with the best. Its worth watching just for the monley slapping scsne! lol

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments