My Favorite Movies
| LdyCollum's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Please Don't Eat the Daisies 1960, PG) |
|
| 2 |
Roman Holiday 1953, Unrated) |
|
| 3 |
Sense and Sensibility 1995, PG) |
|
| 4 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 5 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 6 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 7 |
The Ghost and Mrs. Muir 1947, Unrated) |
|
| 8 |
Witness 1985, R) |
|
| 9 |
Everytime We Say Goodbye 1986, PG-13) |
|
| 10 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 11 |
It Could Happen to You 1994, PG) |
|
| 12 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 13 |
Sleepless in Seattle 1993, PG) |
|
| 14 |
Ever After: A Cinderella Story 1998, PG-13) |
|
| 15 |
French Kiss 1995, PG-13) |
|
| 16 |
Sabrina 1954, Unrated) |
|
| 17 |
An Affair to Remember 1957, Unrated) |
|
| 18 |
Regarding Henry 1991, PG-13) |
|
| 19 |
Working Girl 1988, R) |
|
| 20 |
Sleeping Beauty 1959, G) |
|
| 21 |
Rebecca 1940, Unrated) |
|
| 22 |
That Touch of Mink 1962, Unrated) |
|
| 23 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 24 |
Never Been Kissed 1999, PG-13) |
|
| 25 |
Notting Hill 1999, PG-13) |
|
| 26 |
Under the Tuscan Sun 2003, PG-13) |
|
| 27 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 28 |
Rush Hour 2 2001, PG-13) |
|
| 29 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 30 |
Six Days, Seven Nights 1998, PG-13) |
|
| 31 |
Runaway Bride 1999, PG) |
|
| 32 |
Quigley Down Under 1990, PG-13) |
|
| 33 |
Dave 1993, PG-13) |
|
| 34 |
Joe Versus the Volcano 1990, PG) |
|
| 35 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 36 |
A Bug's Life 1998, G) |
|
| 37 |
All Dogs Go To Heaven 1989, G) |
|
| 38 |
Big 1988, PG) |
|
| 39 |
Babe 1995, G) |
|
| 40 |
Cinderella 1950, G) |
|
| 41 |
A Night at the Opera 1935, Unrated) |
|
| 42 |
Yours, Mine and Ours 1968, Unrated) |
|
| 43 |
So I Married an Axe Murderer 1993, PG-13) |
|
| 44 |
Sorry, Wrong Number 1948, Unrated) |
|
| 45 |
Driving Miss Daisy 1989, PG) |
|
| 46 |
Steel Magnolias 1989, PG) |
|
| 47 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 48 |
An American Tail 1986, G) |
|
| 49 |
The Rock 1996, R) |
|
| 50 |
Silverado 1985, PG-13) |
|
| 51 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 52 |
In the Line of Fire 1993, R) |
|
| 53 |
Open Range 2003, R) |
|
| 54 |
Patriot Games 1992, R) |
|
| 55 |
Forever Young 1992, PG) |
|
| 56 |
True Lies 1994, R) |
























































