My Favorite Movies
| ldt1740's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 2 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 3 |
300 2007, R) |
|
| 4 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 5 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 6 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 7 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 8 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 9 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 10 |
The Departed 2006, R) |
|
| 11 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 12 |
Sin City 2005, R) |
|
| 13 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 14 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 15 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 16 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 17 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 18 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 19 |
1408 2007, PG-13) |
|
| 20 |
Halloween 2007, R) |
|
| 21 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 22 |
The Lover (L'amant) 1992, R) |
|
| 23 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 24 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 25 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 26 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 27 |
American History X 1998, R) |
|
| 28 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 29 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 30 |
Aeon Flux 2005, PG-13) |
|
| 31 |
Transporter 2 2005, PG-13) |
|
| 32 |
Déjà Vu 2006, PG-13) |
|
| 33 |
Uptown Girls 2003, PG-13) |
|
| 34 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 35 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 36 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007, PG) |
|
| 37 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 38 |
Next 2007, PG-13) |
|
| 39 |
Friday 1995, R) |
|
| 40 |
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007, R) |
|
| 41 |
9 1/2 Weeks 1986, R) |
|
| 42 |
3000 Miles to Graceland 2001, R) |
|
| 43 |
Another 48 Hrs. 1990, R) |
|
| 44 |
The Original Kings of Comedy 2000, R) |
|
| 45 |
Death Proof 2007, R) |
|
| 46 |
Grindhouse 2007, R) |
|
| 47 |
Car Wash 1976, PG) |
|
| 48 |
Cat on a Hot Tin Roof 1958, Unrated) |
|
| 49 |
Hang 'em High 1968, PG-13) |
|
| 50 |
Ballistic: Ecks vs. Sever 2002, R) |
|
| 51 |
Malcolm X 1992, PG) |
|
| 52 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 53 |
Hoodlum 1997, R) |
|
| 54 |
How Stella Got Her Groove Back 1998, R) |
|
| 55 |
Out of Time 2003, PG-13) |
|
| 56 |
K-PAX 2001, PG-13) |
|
| 57 |
Mo' Better Blues 1990, R) |
|
| 58 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 59 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 60 |
The Whole Ten Yards 2004, PG-13) |
|
| 61 |
Along Came a Spider 2001, R) |
|
| 62 |
The Bodyguard 1992, R) |
|
| 63 |
She-Devil 1989, PG-13) |
|
| 64 |
Joy Ride 2001, R) |
|
| 65 |
The Last Samurai 1990, R) |
|
| 66 |
The Quick and the Dead 1995, R) |
|
| 67 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 68 |
Uncle Buck 1989, PG) |
|
| 69 |
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002, PG-13) |
|
| 70 |
The Jackal 1997, R) |
|
| 71 |
The Bone Collector 1999, R) |
|
| 72 |
Backdraft 1991, R) |
|
| 73 |
Natural Born Killers 1994, R) |
|
| 74 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 75 |
Dead Presidents 1995, R) |
|
| 76 |
Storm of the Century 1999, PG-13) |
|
| 77 |
Commando 1985, R) |
|
| 78 |
The Negotiator 1998, R) |
|
| 79 |
Barnyard: The Original Party Animals 2006, PG) |
|
| 80 |
Pay It Forward 2000, PG-13) |
|
| 81 |
Desperado 1995, R) |
|
| 82 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 83 |
Friday After Next 2002, R) |
|
| 84 |
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006, PG-13) |
|
| 85 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 86 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 87 |
King Solomon's Mines 2004, Unrated) |
|
| 88 |
Saw IV 2007, R)
the saga continues with jigsaw...remember Amanda and most of all remember Eric Matthews, these are key figures. Refresh yourself watch 1-3 and then the ending will make sense...the officer in Saw IV is the SWAT team captain he was introduced in Saw 2 .. he has a problem letting things go... this is addicting ... i luv it !!! |
|
| 89 |
Saw III 2006, R) |
|
| 90 |
Saw II 2005, R) |
|
| 91 |
Two Moon Junction 1988, R) |
|
| 92 |
Talk to Me 2007, R) |
|
| 93 |
Devil in a Blue Dress 1995, R) |
|
| 94 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |
|
| 95 |
Why Did I Get Married? 2007, PG-13) |
|
| 96 |
Unleashed , R) |
|
| 97 |
Crank 2006, R) |
|
| 98 |
Grindhouse (Grindhouse: Double Feature) (Grind House) , PG) |
|
| 99 |
Twilight 2008, PG-13) |


































































































