My Favorite Movies


  ldogg26's Rating My Rating
1
Crash 2005,  R)
Crash
One of the best films I've ever seen, and I've seen some movies.
2
Troy 2004,  R)
Troy
This was so much better than learning about the story in school.
3
The Departed 2006,  R)
The Departed
What an excellent movie. DiCaprio is great, as I never really liked him. Must watch movie..
4
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
Oh Yes. This movie was all I thought it would be. All four of the main characters are excellent in their roles and very believable.
5
A History of Violence 2005,  R)
A History of Violence
Wow this is a powerful movie. I loved this alot. Must see movie for anyone..
6
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
Brilliant movie. Acting, Story...all good.
7
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
8
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
You must see the first. Uma Thurman is an awesome woman.
9
Super Troopers 2002,  R)
Super Troopers
What can I say, I just enjoy laughing at stupid humor
10
The Descent 2005,  R)
The Descent
Suprisingly decent scrary movie..I miss the good scary movies but this one is pretty good..
11
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
A bit long, but an awesome story. Caviezel is great as Edmund.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments