My Favorite Movies


  1. lday
  2. Luke

My Top 20 (aside from the ones not listed in the database like Shoot The Moon, Toto The Hero and Petulia)

  lday's Rating My Rating
1
The Apartment 1960,  Unrated)
The Apartment
My favourite film.
2
Bad Timing 1980,  R)
Bad Timing
Magnificant. Imagine the worst period of your life portrayed mercilessly on screen.
3
Deliverance 1972,  R)
Deliverance
Harrowing and completely hypnotic. Just as powerful now as when it was first released.
4
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
Toss up between this and "Rear Window" as my favourite Hitchcock. This has slightly more depth, so it wins by a whisker.
5
Chinatown 1974,  R)
Chinatown
Sheer perfection.
6
Paths of Glory 1957,  Unrated)
Paths of Glory
The best anti-war film ever made. Holds up brilliantly.
7
The End of the Affair 1999,  R)
The End of the Affair
Intense, moving adaptation of the Graham Greene novel. Neil Jordan's best film (and that's saying something!)
8
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
Easy to underrate since it has such an innocuous surface- but this profoundly spiritual film is an amazing work.
9
Manhunter 1986,  R)
Manhunter
The first and best Hannibal Lecter film. Michael Mann is a genius.
10
Election 1999,  R)
Election
Enjoyable as you watch it. Hilarious when you think about it. An all too accurate account of who wins in life, who doesn't and why.
11
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Wonderful, multi-layered David Lynch meditation on dreams and wish fulfillment.
12
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) 1964,  G)
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg)
The single most romantic film ever made. Unique and gorgeous from start to finish.
13
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
Miyazaki's most popular and in many ways, best film. Stunning.
14
Superman 1978,  PG)
Superman
The best comic book adaptation ever made. Magical.
15
Dirty Harry 1971,  R)
Dirty Harry
Morally repellant but incredibly exciting thriller.
16
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
A cutting edge satire that is one of the most important films of it's era.
17
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Speilberg's best film. A masterful horror movie,
18
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
"The Godfather Part II" is a better film, but it didn't seem right putting a sequel in this list.
19
The Remains of the Day 1993,  PG)
The Remains of the Day
A great adaptation of one of my favourite novels.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments