Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  lbbl's Rating My Rating
1
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
One of those movies I won't get sick and tired of watching.
2
Secondhand Lions 2003,  PG)
Secondhand Lions
Coolest uncles ever!
3
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
Being an avid fan of cars and action. I really liked this movie.
4
Fight Club 1999,  R)
5
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
My favourite out of the Indiana Jones trilogy.
6
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
7
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
8
The Boondock Saints 2000,  R)
9
Equilibrium 2002,  R)
10
Saving Face 2004,  R)
11
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
This movie was cleverly constructed. One of my favourite romantic, Christmas comedies.
12
The Many Adventures of Winnie the Pooh 1977,  G)
13
Magnifico 2003,  Unrated)
14
The Chumscrubber 2005,  R)
The Chumscrubber
Probably one of my favourite movies, it had a really good story. The actors were pretty good too, and invoked feeling.
15
Stardust 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments