My Favorite Movies


  1. lawrie3
  2. Simon

Some of my favourite films, in no order in my eyes !!!

  lawrie3's Rating My Rating
1
Wyatt Earp 1994,  PG-13)
Wyatt Earp
Excellent western on the life of Wyatt Earp. To my knowledge its not very accurate but nor was Braveheart.
2
Zodiac 2007,  R)
Zodiac
Such an absorbing thriller, about a serial killer within the 60's. Excellent cast also.
3
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
Eastwood is 78, hardly this films shows that age does not come into it. Rumors are this might be Clints last screen appearance if so i'm glad to say i've seen Gran Torino.
4
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
Beautiful film to look at, seen it in HD. Stunning film !!!
5
Seraphim Falls 2006,  R)
Seraphim Falls
Western and a half, Brosnan and Nesson excellent stuff favourite of mine.
6
Walk Hard: The Dewey Cox Story 2007,  R)
Walk Hard: The Dewey Cox Story
Pretty good spoof and an excellent array of songs are excellent bought the album to match good film though !!
7
That Thing You Do! 1996,  PG)
8
Walk the Line 2005,  PG-13)
9
Open Range 2003,  R)
Open Range
Great Western, finale is a corker, tension from every angle excellent film.
10
The Breakfast Club 1985,  R)
11
Casino Royale 2006,  PG-13)
12
Step Brothers 2008,  R)
Step Brothers
Funniest film I have seen in ages, so brillant knocks Talladega Nights out of the water. Timeless classic just laugh out loud funny Brillant !!!
13
Harry Brown 2009,  R)
Harry Brown
Incredible, I knew this was gonna be great and it was. By far one of the best performances of the year by Michael Caine, and an excellent film to match. The plot may have been recycled many times before buts its always good to see how somebody takes there own look on things, what we are left with an eye opener A must see for everyone !!
14
License to Drive 1988,  PG-13)
License to Drive
Absolutely Brillant, by far one of my favourite films, before I learnt to drive I watched this all the time, and if I failed my test this film told me what to do. Just another film that once again proves that films from the 80's are the best decade. ! ! ! !
15
Wanted 2008,  R)
Wanted
Epic action flick, would watch again in a heartbeat

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments