Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. lawliett
  2. Ana

In alphabetical order

  lawliett's Rating My Rating
1
Alice in Wonderland 2010,  PG)
2
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
3
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
4
A Walk to Remember 2002,  PG)
5
Batman Begins 2005,  PG-13)
6
Bicho de Sete Cabeças (Brainstorm) 2001,  Unrated)
7
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
8
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
9
Carandiru 2003,  R)
10
Carrie 2002,  Unrated)
11
Cazuza - O Tempo Não Pára 2001,  Unrated)
12
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
13
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo 1982,  R)
14
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
15
City of Angels 1998,  PG-13)
16
Cursed 2004,  PG-13)
17
Dead Poets Society 1989,  PG)
18
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
19
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
20
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
21
Dragonfly 2002,  PG-13)
22
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
23
Fireproof 2008,  PG)
24
Girl, Interrupted 1999,  R)
25
Ghost 1990,  PG-13)
26
Gia 1998,  R)
27
Gone With the Wind 1939,  G)
28
Grease 1978,  PG)
29
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
32
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
33
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
34
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
35
Ice Age 2002,  PG)
36
If I Were You (Se Eu Fosse Voce) 2006,  Unrated)
37
If Only 2004,  PG-13)
38
Interview with the Vampire 1994,  R)
39
Jersey Girl 2004,  PG-13)
40
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
41
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
42
L: Change the World 2008,  Unrated)
43
Ladyhawke 1985,  PG-13)
44
Lolita 1997,  R)
45
Marley & Me 2008,  PG)
46
Mary Poppins 1964,  G)
47
Matilda 1996,  PG)
48
Mean Girls 2004,  PG-13)
49
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
50
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
51
Monsters, Inc. 2001,  G)
52
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
53
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
54
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
55
My Girl 1991,  PG)
56
My Life Without Me 2003,  R)
57
Nana 2005,  Unrated)
58
Notting Hill 1999,  PG-13)
59
O Auto da Compadecida (A Dog's Will) 2001,  Unrated)
60
Original Sin 2001,  R)
61
Os Normais (So Normal) 2003,  Unrated)
62
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
63
Pretty Woman 1990,  R)
64
Pride and Prejudice 2005,  PG)
65
Primo Basílio 2007,  Unrated)
66
Prince of Persia: The Sands of Time 2010,  PG-13)
67
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
68
Queen of the Damned 2002,  R)
69
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
70
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
71
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
72
Saint Seiya: Tenkai-hen josô - Overture 2004,  Unrated)
73
Seven Pounds 2008,  PG-13)
74
Sister Act 1992,  PG)
75
Sleepy Hollow 1999,  R)
76
Spider-Man 2002,  PG-13)
77
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
78
Ssang-hwa-jeom (A Frozen Flower) 2008,  Unrated)
79
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
80
Sweet November 2001,  PG-13)
81
The Addams Family 1991,  PG-13)
82
The Blair Witch Project 1999,  R)
83
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
84
The Craft 1996,  R)
85
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
86
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
87
The Exorcist 1973,  R)
88
The Illusionist 2006,  PG-13)
89
The Karate Kid 2010,  PG)
90
The Last Emperor 1987,  PG-13)
91
The Lion King 1994,  G)
92
The Mists of Avalon 2001,  Unrated)
93
The Others 2001,  PG-13)
94
The Passion of the Christ 2004,  R)
95
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
96
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
97
The Truman Show 1998,  PG)
98
The Ring 2002,  PG-13)
99
The Twilight Saga: Eclipse 2010,  PG-13)
100
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
101
Thelma & Louise 1991,  R)
102
Thirteen 2002,  R)
103
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
104
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008,  R)
105
Troy 2004,  R)
106
Twilight 2008,  PG-13)
107
Two Sons of Francisco (2 Filhos de Francisco) 2006,  Unrated)
108
Veronika Decides to Die 2009,  R)
109
Walk the Line 2005,  PG-13)
110
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
111
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
112
Hannah Montana: The Movie 2009,  G)
113
Reviving Ophelia 2010,  Unrated)
114
The Godfather 1972,  R)
115
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
116
The Milk of Sorrow (La Teta Asustada) 2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments