My Favorite Movies
Give list a short description
| lawlessart's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Tarnation 2003, Unrated) |
|
| 2 |
Me and You and Everyone We Know 2004, R) |
|
| 3 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 4 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 5 |
Adaptation 2002, R) |
|
| 6 |
Reign Over Me 2007, R) |
|
| 7 |
Secretary 2002, R) |
|
| 8 |
A Home at the End of the World 2004, R) |
|
| 9 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 10 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 11 |
Running With Scissors 2003, R) |
|
| 12 |
The Squid and the Whale 2006, R) |
|
| 13 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 14 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 15 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 16 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 17 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 18 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 19 |
Y Tu Mamá También 2001, R) |
|
| 20 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 21 |
Misery 1990, R) |
|
| 22 |
Match Point 2005, R) |






















