Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  laurencool's Rating My Rating
1
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
I LOVE IT!!!!!!!! Ariel is SOOOOOOOO lucky--she has hot hair and Prince Eric as a husband!!
2
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
I LOVE IT!!! (Riley is HOT)
3
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
LOVED THIS SO MUCH!!
4
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
I LOVE THIS MOVIE!!!
5
My Dog Skip 1999,  PG)
My Dog Skip
oh wow. did i ever cry. it was sooooo good though. reminds me of my dog&how ive grown up with him.
great movie.
6
Grease 1978,  PG)
Grease
haha loved this, even though its old! plus it was fun to watch it with cathryn!
7
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
i actually lovvvvvveeeeeedddddd this!!! <333
8
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
Spirit - Stallion of the Cimarron
The best horse movie of all time!
9
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
love it...watched it sooooo many times
10
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
I love it!!! :) Han Solo is awesome!!
11
Curious George 2006,  G)
Curious George
I love this movie!! and it isn't even babyish!
12
Barbie As The Princess and the Pauper 2004,  Unrated)
Barbie As The Princess and the Pauper
Preminger rox!!!
13
Eloise at Christmastime 2003,  Unrated)
Eloise at Christmastime
i love it!!! plus there is this cute guy named bill on it...
14
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
Very Good!!
15
That Darn Cat! 1965,  G)
That Darn Cat!
I LOVE THIS MOVIE!! even though it's old!!
16
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
!!!!!!! love it
17
Holiday Inn 1942,  Unrated)
Holiday Inn
awwww! I love this sooooo much, such a great classic & love movie!
18
Cars 2006,  G)
Cars
I LOVED IT!!! :)
19
Eight Below 2006,  PG)
Eight Below
!!!!!!awesome!!!!!!!
20
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
AWESOME!!!!!!!!!!!!!!!
21
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
22
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
love it!!
23
The Princess Diaries 2001,  G)
24
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
omg i loved this sooooooo much! it was so cute and the characters were very well cast LOVED IT! <33
25
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
Very funny!
26
1776 1972,  PG)
1776
Loved the songs! (but how is it only rated PG?!?!)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments