My Favorite Movies


  laurenakaMe's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
absouloutly amazing movie. if ya havent seen it yet get it out its sooooo awesome ya have to watch it everyone would love it
2
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
a fantastic film highly reccomend it to others. not for the faint hearted
3
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
2 guys go on holiday then fall in love with each other but at the same time both have a wife but the wifes dont know they love each other n go on holiday just to see each other
4
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
i love this movie. Jack balck is cracker. love the music lol
5
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
this is an amaing action film. Antonio banderas enrique iglesias xx and johnny depp
heart racing
6
Stop! or My Mom Will Shoot 1992,  PG-13)
Stop! or My Mom Will Shoot
vry funny ur typical mother
7
Cliffhanger 1993,  R)
Cliffhanger
didnt like the ending i dont like all the good guys dying
8
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
fantastic. patrick swayze dancing wow i neva get sick of watching him
9
Junior 1994,  PG-13)
Junior
if only thats all i have to say
10
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
Kindergarten Cop
"Mr Kimble"
11
True Lies 1994,  R)
True Lies
true action movie if ya eva wanna see one
12
Shallow Hal 2001,  PG-13)
13
Twins 1988,  PG)
Twins
twins my arse
14
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
15
Collateral Damage 2002,  R)
16
Red Heat 1988,  R)
17
Predator 1987,  R)
18
The Legend of Zorro 2005,  PG)
19
Raw Deal 1986,  R)
20
Big Daddy 1999,  PG-13)
21
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
22
Commando 1985,  R)
23
Spanglish 2004,  PG-13)
24
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
25
Mickybo and Me 2005,  R)
Mickybo and Me
didnt get the part in the movie as the twins didnt have ginger hair. wouldnt want it n e way
26
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
luv it and watched it millions of times even if it is a christmas movie
27
Daddy Day Care 2003,  PG)
28
Spy Kids 2001,  PG)
29
50 First Dates 2004,  PG-13)
30
Desperado 1995,  R)
31
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments