My Favorite Movies
| lauraldanne's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 2 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 3 |
The Wedding Planner 2001, PG-13) |
|
| 4 |
Life 1999, R) |
|
| 5 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 6 |
A Walk in the Clouds 1995, PG-13) |
|
| 7 |
Sweet November 2001, PG-13) |
|
| 8 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 9 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 10 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 11 |
The Out-Of-Towners 1999, PG-13) |
|
| 12 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 13 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 14 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 15 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 16 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 17 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 18 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 19 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 20 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 21 |
The Family Man 2000, PG-13) |
|
| 22 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 23 |
Crash 2005, R) |
|
| 24 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 25 |
Elf 2003, PG) |
|
| 26 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 27 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 28 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 29 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 30 |
Death Becomes Her 1992, PG-13) |
|
| 31 |
Imitation of Life 1958, Unrated) |
|
| 32 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 33 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 34 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 35 |
Secret Window 2004, PG-13) |
|
| 36 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 37 |
The Man in the Moon 1991, PG-13) |
|
| 38 |
Heart and Souls 1993, PG-13) |
|
| 39 |
Fluke 1995, PG) |
|
| 40 |
Jack 1996, PG-13) |
|
| 41 |
Legally Blonde 2001, PG-13) |
|
| 42 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 43 |
Andre 1994, PG) |
|
| 44 |
Hannibal Rising 2007, R) |












































