My Favorite Movies


  laurafell's Rating My Rating
1
The Golden Compass 2007,  PG-13)
The Golden Compass
amazing animation- but whats with missing about 50 pages off the end??? the beginning of the next will be really confusing for people who havent read the book.
speech was also word for word though!
2
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
3
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
4
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
6
The Little Mermaid: Ariel's Beginning 2008,  G)
The Little Mermaid: Ariel's Beginning
the other 2 were great- cant wait till its out! im a HUGE Fan of Disney
7
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
brilliant- better than the other 3!!!
8
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
my second favourite of the series- right after the 4th! aboslutly amazing!
9
Nine to Five (9 to 5) 1980,  PG)
10
Stardust 2007,  PG-13)
11
Shrek the Third 2007,  PG)
12
The Mummy 1999,  PG-13)
13
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
brilliant! really touching and had me in tears.
14
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
15
The Little Mermaid 1989,  G)
16
Grease 1978,  PG)
17
Practical Magic 1998,  PG-13)
18
Juno 2007,  PG-13)
Juno
brilliant- touching but funny
19
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
20
Bewitched 2005,  PG-13)
21
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
22
St. Trinian's 2007,  PG-13)
St. Trinian's
hilarious! the cast are brilliant|!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments